Press "Enter" to skip to content

Przyrządy stosowane w automatyce przemysłowej

Jednym ze zjawisk wyzyskiwanych w automatyce przemysłowej jest sprężanie powietrza. Absorbuje się tym odrębna dziedzina: pneumatyka. Plusem wykorzystania sprężonego powietrza jest ochrona środowiska, czynnik ten jest w stanie w układzie przemysłowym pracować w zasadzie bez przerwy, nie emitując zanieczyszczeń.

Wytwarzane współcześnie zbiorniki (zamów zbiornik ciśnieniowy od hmlnosewicz.pl…) ciśnieniowe jak zbiorniki hydroforowe lub zbiorniki do sprężonego powietrza przeznaczone są do magazynowania pod ciśnieniem wody, powietrza a także innych mediów ciekłych oraz lotnych.

Jeżeli sądzisz, że w tym artykule są ciekawe informacje, to zobacz również inne szczegółowe opracowanie (https://www.effector.com.pl/pl/listwy-przyszybowe/) opisywanej tematyki. Tam także znajdziesz interesujące zagadnienia.

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystuje się w instalacjach pneumatycznych w kilku zamysłach. Pierwszym, najbardziej logicznym powodem ich stosowania jest chęć zmagazynowania sprężonego powietrza.

Nie jest to tymczasem powód jedyny. Używając zbiorniki ciśnieniowe uzyskujemy także wyrównanie naporu w całej instalacji, separację kondensatu jak też ochłodzenie powietrza. Mimo tych wielu zalet zbiornik sam w sobie nie zapewnia nam maksymalnej eksploatacji naszej instalacji. Jest seria narzędzi, nie wymaganych przez prawo dozoru technicznego (UDT), które można wykorzystać w celu redukcji kosztów.

Zamiast pozbywać się nazbieranego kondensatu z pomocą ręcznego zaworu możemy stosować automatyczny spust kondensatu, co zapewni oszczędność powietrza (zużycie wyłącznie takiej jego ilości jaka jest konieczna do pozbycia się kondensatu). Wskutek zastosowania zaworu odcinającego, montowanego za zbiornikiem ciśnieniowym, uzyskamy oszczędności sprężonego powietrza, obojętnie na ustawienia zaworów, całe sprężone powietrze pozostanie w pojemniku, a dodatkowo czasu i energii – błyskawiczne zakończenie a także zapoczątkowanie pracy przez odcięcie lub otwarcie pełnej instalacji.

Następnym peryferyjnym urządzeniem jakie dobrze jest stosować w połączeniu ze zbiornikiem ciśnieniowym jest separator wodno-olejowy. Odseparowaną z kondensatu wodę możemy odprowadzić bezpośrednio do kanalizy nie łamiąc przy tym obowiązujących przepisów dotyczących ochrony przyrody – usuwa to koszta powiązane z utylizacją.

Ponadplanową zaletą zastosowania separatora jest fakt udoskonalenia jakości sprężonego powietrza, a co jest z tym związane większa żywotność wszelkich urządzeń z niego korzystających. Podsumowując, przy zakupie zbiornika ciśnieniowego w celu optymalizacji pracy jak też redukcji kosztów warto zastanowić się, czy dobierając do niego dodatkowe urządzenia nie pozyskamy oszczędności zwielokrotnionej.

Comments are closed.