Press "Enter" to skip to content

Jakie rzeczy wytwarzamy z wytrzymałej blachy

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy tworzy się w dzisiejszych czasach maszyny (przykładowo identyczne jak te: do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas oglądał z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na kanale discovery. Jeżeli jednak nie śledziliście tej, bądź co bądź nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie przypomnienie.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie ukazywano ówcześnie najcięższe, najbardziej trwałe i bardzo ciekawe maszyny (sprawdź maszyny budowlane opole) i budynki na świecie – od wielkich wieżowców będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Niedawno przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby pomyśleć dłużej nad materiałami wykorzystywanymi do produkcji tego typu maszyn. Przecież blacha z jakiej wyrabia się taką wielką ciężarówkę która waży niemalże 400 ton musi być ogromnie wytrzymała! Poszukałem informacji w sieci i zobaczyłem hardox<, czyli ogromnie wytrzymałą stal, z jakiej tego typu pojazdy i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha tblacha trapezowa Kaliszcieralna jest prawie 20 razy bardziej wytrzymała na wszystkie zniszczenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją wykorzystywać w najbardziej ekstremalnych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem sobie więc – fajnie, ale pewnie jest to jakieś 20 razy więcej niż standardowy budulec używany do budowy takich sprzętów. Oczywiście, okazało się, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne pomimo swojej ponadprzeciętnej trwałości są w zasadzie tak samo grube, co jej klasyczny odpowiednik. To pomaga konstruować urządzenia i specjalne elementy o zwiększonej trwałości bez tworzenia planów konstrukcyjnych, przystosowanych do zwiększonej masy materiału. Stad też bierze się tak duża popularność takich stali.

Pozostając na fali przeszukiwania sieci zwróciłem uwagę, że wyłącznie jedna huta na świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.

Comments are closed.