Press "Enter" to skip to content

Jak dbamy o nasz przydomowy ogród, który już programowo ma przyciągać wzrok osób przechodzących chodnikiem

Sąsiadujący z domem ogród jest przedmiotem troski tak gospodarza, jak i gospodyni. Mężczyzna odpowiada najczęściej za przekopanie ziemi, a pani za posianie roślin na rabatach. Niektórzy uprawiają również warzywa, lecz należy pamiętać o tym, że ogród pełni nade wszystko funkcje reprezentatywne. Z tego też powodu w bliższym i dalszym otoczeniu tegoż ogrodu sadzi się krzewy ozdobne. Niektórzy gospodarze idą krok dalej: obmyślają dla siebie piękną altanę, która jest ustawiona pośrodku okręgu utworzonego z tui.

Sadzonka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni pozostaje sztuką. A przygoda z drzewkami ozdobnymi zaczyna się od ich zasadzenia. Już w czasach oświecenia rozmieszczenie takich roślin nie pozostawało kwestią przypadku. Ogród można było zaprojektować w bardziej ułożonym stylu francuskim albo w stylu angielskim, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać dziką gęstwinę (szczegóły na stronie). Bądź co bądź, sadzonki krzewów od wieków sadzi się w ten sam sposób. Najpierw należy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, aby przy sadzeniu nie ułamać korzenia. Oprócz nawożenia oraz systematycznego podlewania sadownicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i niezbędną czynność: zasadzone już drzewko obsypują wokoło poszatkowanymi kawałkami kory drzew.

Wraz z upływem miesięcy sadzonki krzewów zmieniają swoją prezencję. W zależności od tego, jaki rodzaj rośliny został kupiony, będziemy oczekiwać odmiennych efektów naszej pracy w ogródku albo sadzie. Krzewy z grubsza dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze dekorują nasze otoczenie sierpniową porą, a zapach jaki roztaczają kwitnące kielichy kwiatów inspiruje również twórców perfum. Natomiast odmiany iglaste niezwykle dostojnie prezentują się na tle śniegu. Nie straszne im styczniowe mrozy i zimowe zawieruchy, nawet ułamane przez wiatr gałązki zupełnie nie szpecą ich prezencji.

Roślina

Autor: Leena
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby sadzonki krzewów mogły przeistoczyć się we wspaniałe rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne wymogi.

Spodobał Ci taki artykuł? To świetnie, sprawdź stronę (http://e-specjalista.net.pl/pl/c/Deski-tarasowe/77) pod tym adresem. Zobaczysz tam większą ilość informacji na tego typu temat.

Najistotniejsza jest pielęgnacja, do której wliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka należy ochraniać przed mrozem, a w przypadku intensywnych opadów śniegu strzepywać nadmiar śnieżnobiałego puchu – w przeciwnym razie niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A dodatkowo nie zapominajmy, że pożółkłe listki wyglądają dobrze jedynie jesienną porą. W czasie letnich upałów zwiędnięte i żółte gdzieniegdzie łodygi świadczą przede wszystkim o niedbałości gospodarzy albo o kompletnym braku czasu na pracę w przydomowym ogrodzie czy sadzie (sprawdź rośliny do ogrodu Nordmania).

Comments are closed.