Press "Enter" to skip to content

Co najlepiej używać do prostych prac budowlanych? Jaki materiał sprawdza się najlepiej?

Dla większości ludzi używanie betonu i zaprawy murarskiej odbywa się przy wykonywaniu prostych prac, jak stawianie płotu. Najpierw musimy wybrać siatkę, następnie słup i drut naciągowy. Te wszystkie rzeczy muszą być jednak dobrze dobrane z działką z konkretną wylewką z cementem. Kiedy to właściwie wykonamy jest szansa by załapać bakcyla budowniczego.

budowa

Autor: Eric.Ray
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób jednak wybrać odpowiednią zaprawę? W marketach budowlanych jest duży wybór łatwych do przygotowania preparatów, jednak przy niektórych słupkach trzeba będzie stosować gotową mieszankę, a jeżeli liczba dołków jest zbyt duża, to może się okazać, że zapłacimy za ogrodzenie (zobacz Anotis Trzebnica) więcej, aniżeli wstępnie zakładaliśmy.

Obecnie ciężko o porządne i wiarygodne omówienie (http://www.akm.net.pl/50-lat-gwarancji/) odnośnie opisywanej kwestii, ale jeśli chcesz takie zobaczyć, to po prostu kliknij ten odnośnik.

Wiele osób w takim momencie decyduje się na piasek. Warto wiedzieć, iż to, co dodaje się do cementu w gotowych mieszankach będzie się różnić zależnie od potrzeb.

Kruszywa do zapraw wiec możemy podzielić na sztuczne oraz naturalne. Sztuczne powstają często z obróbki termicznej surowców mineralnych, dzięki temu tworzy się keramzyt. Ta druga grupa – naturalnych kruszyw, to piasek oraz rozdrobnione podłoże skalne, są dobre do wielu zadań, jak kruszywa do betonu . Ta klasyfikacja jest jednak zależna od grubości kruszywa. “Piaskiem” określa się to, co jest kruszywem naturalnym, występuje on w przyrodzie, ma różną budowę i cechy własne, w zależności od rejony, z którego jest wydobywany. Grubość ziaren nie przekracza 2 milimetrów. Czynnikami, które wpływają na obniżenie wartości tego surowca są zanieczyszczenia materią organiczną, są to korzenie, resztki roślinne czy darń.

kruszywo drogowe

Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Jakość pogarszają także małe cząsteczki mineralne w formie pyłów. Najlepiej, w związku z tym do zapraw murarskich i betonów dodawać kruszyw płukanych w sposób naturalny, czyli z rzek albo potoków. Dobry jest też piasek czyszczony w zakładach obróbki kruszywa. Sprzedaż kruszywa w takim miejscu daje nam odpowiednią jakość . Nie znaczy to jednocześnie, iż tak zwany piasek zasypowy nie ma żadnego zastosowania. Przez wzgląd na dosyć niską cenę taki piasek, który także jest zwany mułkiem jest bardzo dobry do obsypywania fundamentów, zabezpieczenia kabli czy rur ,którymi płynie gaz. Dość ważną uwagą jest również to, jak piasek jest przechowywany, ponieważ mokry waży dużo więcej, co ma wpływ na jego cenę.

Comments are closed.