Press "Enter" to skip to content

W jakich sytuacjach możemy używać laserów? W jakiej branży jest to szczególnie wykorzystywane? Co warto o tym wiedzieć?

Co to jest laser? Jest to podniesienie mocy wiązki świetlnej przez zwiększoną emisję promieniowania. Generalnie, to urządzenie, które jest w stanie wyprodukować strumień silnego promieniowania elektromagnetycznego w palecie od nadfioletu, aż po daleką podczerwień. Urządzenia takie stosowane są w wielu dziedzinach, żeby powiedzieć o większości z nich musielibyśmy wydać dużą książkę. W tym artykule skupimy się na specyficznym urządzeniu, którym jest znakowarka laserowa.

laserowe wycinanie

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie to lasery przeznaczone do znakowania możemy podzielić na dwie grupy. Jedną stanowią znakowarki laserowe do metali oraz tworzyw, kolejną – do niemetali. Do metalu można zarekomendować typ urządzeń YAG.

Prezentowany tekst niesłychanie Cię zainteresował? To zobacz również inne pomocne notatki (http://odlew.com.pl/), które zawierają niezwykle absorbujące dane – pochłoną Cię zupełnie.

Jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpopularniejszych typów znakowarki laserowej (dowiedz się więcej). Dziś stosowane są bardziej nowoczesne, mocniejsze oraz tanie podczas użytkowania lasery fibrowe. Fibrowe znakowarki to najwyższa technologia w skali światowej. Sprawdzają się świetnie na wydajnych liniach oraz do głębokiego znaczenia surowca. Wymagają dość niewiele mocy, są prawie bezobsługowe w pracy, bardzo trwałe – około dziesięć lat żywotności.

Kolejny typ – lasery YVO4 to odpowiedniki znakowarek YAG. Wyróżniają się nieznacznie różną długością fali, mają również bardzo dużą precyzję, a przy tym nie zużywają zbyt wiele energii. Do produktów niemetalowych stosujemy laser gazowy, określany też jako laser co2 (Firma DK Lasertechnik). Urządzenie takie ma dużo plusów, takich jak niewygórowana cena, duży wybór rodzajów i bezpieczne użytkowanie. Jednak jak wszędzie tak i tutaj, istnieją także wady, należy tu wspomnieć, że znakują one tylko na takich “miękkich podłożach”, czyli na przedmiotach z kartonu lub papierze.

karton

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba wiedzieć, iż praca z tego typu urządzeniami może być szkodliwa, więc nie powinniśmy narażać swojego zdrowia. Pamiętaj zawsze o dwóch łatwych do zapamiętania zasadach. Najpierw zabuduj swój laser. Najbardziej bezpieczne oraz bezpieczne w pracy są takie urządzenia, które funkcjonują w specjalnie do tego celu wyznaczonych bezpiecznych strefach (na przykład zostały zamknięte w obudowie klasy I). Ważne, aby używać okularów chroniących nasz wzrok, ponieważ promieniowanie laserowe przeważnie jest niedostrzegalne dla ludzkiego oka, co może być bardzo mylące a przez to niebezpieczne.

Comments are closed.