Press "Enter" to skip to content

Co to w ogóle są blachy trudnościeralne, do czego się je stosuje i jakie mają właściwości?

Prawdopodobnie nigdy nie czytałeś o blachach trudnościeralnych. Z pewnością za to wiesz, czym są maszyny górnicze, wykładziny, przenośniki, pługi lub zęby koparek. Wszystkie te maszyny wyprodukowane zostały przy użyciu wcześniej wspomnianych blach. Czym więcej naprawdę one są?

meble z blachy

Autor: Dakil Auctioneers
Źródło: http://www.flickr.com
Blachy trudnościeralne wykonane są przede wszystkim ze stali, wzorem może być stal hardox. Hardox to główny wytwórca blach trudnościeralnych. Jego materiały posiadają potrzebne zaświadczenia świadczące o jakości. Stal hardox jest niewrażliwa na ścieranie i mStal – polecana oferta stali zbrojeniowej -rzystną twardość. Nadaje się do stworzenia przyrządów, które używane są do prac wyburzeniowych, młotów, kontenerów, wywrotek a także wszędzie tam, gdzie nie można dopuścić do wystąpienia zniekształceń. Hardox deklaruje stal różnych gatunków i o odmiennej twardości. Twardość to granica plastyczności i odporność na rozciąganie, co pozwala zachować kształt bez obawy, że stal hardox ulegnie zniekształceniu. Blachy trudnościeralne mają wiele cech, o czym można się przekonać w tym miejscu – .

Między innymi jest to szansa ciągłego wyginania, przy zachowaniu bezpiecznej wartości sprężystości, optymalizacja szybkości cięcia i zautomatyzowanie spawania oraz stałe zużycie tworzyw podczas ścierania. Żadne kruszywa, jak piasek, skały, złom nie dadzą rady popełnić żadnej trwałej szkody wspominanym blachom. Można wykorzystywać je w różnych gałęziach przemysłu, jak górnictwo, przemysł dźwigowy, czy też transportowy. Zależnie od tego, jakie będzie przeznaczenie danego elementu i jaki ma być jego rozmiar blachy mogą być one przycinane, np. laserem a także strumieniem wody.

Dodatkowo po docięciu mogą być gwintowane, zwijane do różnych kształtów, jak rury i leje. Zastosowanie takich blach pozwala pozbyć się dużego problemu, jakim jest zużywanie się elementów maszyn. Zwiększa to ich trwałość i zwiększa uzyskiwanie dobrych efektów ekonomicznych, poprzez zmniejszoną ilość zakłóceń i problemów technologicznych. Teraz, gdy przeczytasz o blachach trudnościeralnych będziesz wiedzieć już, że są one ważnym fragmentem wielu gałęzi przemysłu. Bez nich trudno byłoby odśnieżyć chodniki, czy też wykopać ziemię do wymiany kanalizacji.

Comments are closed.