Press "Enter" to skip to content

Jakie są metody zdobywania kapitału dla swojej firmy, plusy i minusy obligacji przedsiębiorstw

Firmy mogą w różnorodny sposób zdobywać pieniądze potrzebne do dalszego rozwoju. Najpopularniejsze są najróżniejsze pożyczki i kredyty bankowe – łatwo je dostać, ale niestety ich dużym minusem są niemałe koszty przyznania i odsetki, jakie są do zwrócenia. Coraz większą popularność mają także emisje akcji.

konferencja na temat inwestycji

Autor: Startup Mena
Źródło: http://www.flickr.com
O giełdzie słyszał chyba każdy, lecz żeby tam zadebiutować to trzeba spełnić naprawdę dużo różnych warunków. Dużo mniej osób będzie jednak wiedzieć, że istnieje jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób na finansowanie działalności firmy, to znaczy emisja obligacji. Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe, na mocy których firma je emitująca zobowiązuje się do ich późniejszego wykupu, a w zamian otrzymuje kapitał od inwestorów. Jednym z podstawowych parametrów opisujących obligację jest okres wykupu, będzie to czas, po którym firma emitująca takie obligacje jest zobowiązana do ich zakupu z powrotem i wypłacenia umówionej kwoty.

Inwestorzy bardzo polubili takie obligacje ze względu na ich duże zalety – inwestowanie w obligacje łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy lokat oraz akcji. Podstawową sprawą jest duża przewidywalność takiej inwestycji, zarówno jej czas i zarobek są bardzo dobrze od samego początku znane.

Odkryj inne podobne niezwykle cenne źródło informacji na rozważany temat – kliknij tutaj oraz przeczytaj więcej w serwisie netto brutto kalkulator.

Rzecz jasna zdarzyć się może jakaś nieprzewidziana sytuacja i przykładowo przedsiębiorstwo może zbankrutować, lecz zdarzają się one niezmiernie rzadko. W innych przypadkach jest wiadome, kiedy środki które się zainwestuje wrócą w powrotem do swojego właściciela.

Kolejną zaletą jest wysokość odsetek. Najpopularniejsze obecnie obligacje ze zmiennym oprocentowaniem co prawda będą zależały od stopy WIBOR, lecz i tak wielkość tego oprocentowania może być kilka razy większa niż bankowych lokat. W związku z tym że pieniądze inwestuje się na pewien czas, to nie ma możliwości ich wycofania przed jego końcem. Najlepszym wyjściem w takim przypadku będzie sprzedanie obligacji komuś innemu, i coraz częściej z ofertami takiej sprzedaży można się spotkać.

Comments are closed.