Press "Enter" to skip to content

Kilka podstawowych informacji o przekładniach wykorzystywanych w różnorakich maszynach i urządzeniach.

Pomimo że najczęściej używanymi i kupowanymi obecnie urządzeniami jest najróżniejsza elektronika, to mechaniczne urządzenia w dalszym ciągu trzymają się całkiem nieźle. W praktyce okazuje się że nawet w zwykłych komputerach używane są najróżniejsze silniki czy przekładnie, a tym bardziej pojawiają się one w urządzeniach AGD czy w obecnym niemal w każdej rodzinie samochodzie. Mechaniczne układy w dużym stopniu oparte są właśnie na systemach napędowych i przenoszących ruch, a wśród tych ostatnich podstawą są najróżniejsze przekładnie rotork.

Ten odsyłacz do www (http://bramkor.pl/) przedstawi Ci fascynujące dane na prezentowany temat, które będą niezwykle wciągające oraz dokładnie opiszą ten wątek.

Przekładnie – zgarnij rabat na przekładnie planetarne – występują w niezliczonej liczbie odmian i wersji, można je podzielić na różne kategorie. Jedną z najważniejszych jest rodzaj przenoszonego ruchu, przy tym podziale rozróżnia się przekładnie liniowe i obrotowe. W obrotowych przekładaniach uczestniczą dwa lub więcej zębate koła, a w przekładniach liniowych ruch obrotowy koła zamieniany jest na liniowy ruch listwy (przekładnia kanapkowa). Przekładnie takie często stosowane są w różnego rodzaju pojazdach oraz maszynach CNC.

przekładnia

Inny sposób podziału przekładni można dokonać ze względu na położenie osi. Najczęściej wykorzystywane w urządzeniach i maszynach są odmiany czołowe, w nich obie osie obrotu położone są na jednej płaszczyźnie. Przekładnie czołowe podzielić z kolei można na dwa rodzaje, czyli walcowe i stożkowe (przekładnia zaworów). Kolejną odmianą przekładni są przekładnie śrubowe. Charakteryzują się one tym, że osie obrotu będą ustawione pod pewnym kątem, w zależności od wymagań urządzenia. Tego typu przekładnie cechują się dużą wytrzymałością zębów i spokojniejszą pracą, lecz niekiedy wymagają dodatkowego łożyskowania.

Należy również zaprezentować przekładnie ślimakowe, stanowiące kolejną grupę takich elementów. Przekładnie te mają osie położone prostopadle do siebie, przeważnie składają się z dużej tarczy z zębami i niedużej zębatki napędzającej. Oprócz wymienionych rodzin jest jeszcze sporo innych, wyspecjalizowanych ich rodzajów. Są one rzadziej spotykane, ale w pewnych nietypowych zastosowaniach bardzo dobrze będą się sprawdzać.

Comments are closed.