Press "Enter" to skip to content

Główne odmiany stali używane w różnych gałęziach przemysłu, zastosowanie stali trudnościeralnych.

Współczesny przemysł metalurgiczny daje bardzo dużą ilość materiałów, a cały czas trwają intensywne prace nad następnymi. Dzięki temu inżynierowie którzy się zajmują projektowaniem konstrukcji albo maszyn będą mieli do dyspozycji stale o takich właśnie parametrach, jakie są im potrzebne. Aktualnie stal jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych stosowanych przez ludzi, na niej opiera się cały przemysł budowlany, motoryzacyjny i wydobywczy przemysł, i tam też zużywa się największe ilości tego surowca.

blacha

Autor: Jörn Müller
Źródło: http://www.flickr.com

Stale używane we wspomnianych zastosowaniach są zwykłymi materiałami, bez żadnych specyficznych właściwości. Poza nimi stosuje się także różnego rodzaje stali specjalnych. Ich parametry wynikają między innymi z użycia specjalnych domieszek w składzie chemicznym a także odpowiednich metod obróbki. Tym sposobem otrzymać na przykład można stale nierdzewne, odporne na działanie kwasów czy cechujące się odpowiednimi cechami wytrzymałościowymi. Do tych ostatnich można będzie zaliczyć na przykład stale trudnościeralne, jak można wywnioskować po ich nazwie, właśnie odporność na ścieranie stanowi u nich najważniejszą cechą.

Trudnościeralne stale typu Domex wykorzystywane są w rozmaitych gałęziach przemysłu, chociaż najczęściej będzie po nie sięgał przemysł wydobywczy oraz budowlany. Ich ogromnym plusem jest to, że oprócz wytrzymałości na ścieranie są one także bardzo łatwe w obróbce. Bez najmniejszych problemów można je spawać albo ciąć, więc do wytwarzania elementów z nich nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Zastosowanie części roboczych z takiego rodzaju stali znacznie podnosi żywotność urządzenia, takie części wytrzymują kilka razy dłużej niż ich odpowiedniki wykonane ze zwykłych stali.wejdź na stronę części valco melton części valco meltonZajrzyj tu: odporne blachy.

blacha

Autor: Ulrich Vismann
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej trudnościeralna stal oferowana jest pod postacią blachy o określonych wymiarach i grubości. Z niej następnie wykonuje się robocze elementy, jakie zainstalowane zostaną w danym urządzeniu. Tego typu stale spotyka się głównie z lemieszach, łyżkach do koparek i tego typu częściach narażonych na styczność z ziemią i innymi materiałami. Dla zaciekawionych tematem: wpis.

Comments are closed.