Press "Enter" to skip to content

Chryzantemy – kwiatki jesieni

Chryzantemy są to jedne z najbardziej popularnych jesiennych kwiatów. Naprowadzamy jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie a także co robić, by chryzantemy cudownie kwitły każdego roku.
Uprawa chryzantem.

Kalendarz

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Chryzantemy są to rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych. W ogródku roślinki owe najczęściej dorastają do 60 cm wysokości i mają podniesiony, gęsty pokrój. Generują specyficzne, pierzasto powcinane liście. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą się różnić formatem, obrysem oraz barwą. W sprzedaży osiągalne są chryzantemy – (sprawdź chryzantemy) o wielorakich kwiatostanach: samotnych, pełnych, półkulistych, anemonowych, igiełkowych. Zróżnicowana jest również ich barwa: od białej, poprzez rozmaite odcienie pomarańczowej oraz różanej, do czerwonej – czytaj na ten temat.
Chryzantemy ogrodowe to rośliny stosunkowo bezproblemowe w uprawie, o ile zapewni im się należyte warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w płodnym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. W czasie uprawy trzeba uważać, ażeby nie zalewać korzeni – nadmiernie obfite podlewanie (więcej na stronie) może prowadzić do ich gnicia oraz wystąpienia chorób grzybowych. Chryzantemy negatywnie reagują także na przesadne przesuszenie – kwiaty wtenczas błyskawicznie więdną. Nawożenie chryzantem musi być mocne – zwłaszcza przed oraz w okresie kwitnienia. Chryzantemy ogrodowe sieje się na miejsce stałe zacząwszy od maja aż do jesieni. Dobre skutki daje hodowla w pojemnikach – szczerze polecam sadzonki chryzantem od Kazimierza Pychyńskiego.

Po przekwitnieniu witki możesz skrócić, a roślinki przenieść do chłodnego, jasnego wnętrza. Wtenczas podlewanie ogranicza się do koniecznego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od odmian o dużych kwiatach.

Comments are closed.