Press "Enter" to skip to content

Jak działać w trakcie pożaru? Jak gasić sprzęt elektroniczny?

System przeciwpożarowy jest niezwykle pomocny, jego najistotniejszym zadaniem jest chronienie ludzi i mienia przed pożarem. Najprostszy i najczęściej występujący system takiego typu składa się z detektorów ognia, dymu a także siatki rur ze środkiem gaśniczym.

Co powinniśmy wiedzieć o tym pojęciu?
Mamy w sumie cztery najważniejsze rodzaje systemów przeciwpożarowych ze względu na środek gaśniczy. Najbardziej znany i z pewnością najczęściej stosowane jest gaszenie wodą. Taki skuteczny system przeciwpożarowy (szczegóły tu: https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/klapy-oddymiaj%C4%85ce) ochrania przed całkowitym spłonięciem danego budynku. W instalacji utrzymywane jest stałe ciśnienie wody, jak więc wybucha pożar to jest pewna reakcja. Temperatura się podwyższa a to wpływa na ampułkę tryskacza, która się otwiera wyzwalając czynnik gaśniczy, bezpośrednio na źródło zagrożenia.
Powinniśmy wspomnieć, że otwarciu ulegają jedynie tryskacze, które znajdują się tuż nad ogniem, co minimalizuje zakres zniszczeń, które może spowodować woda. Woda, która przepływa przez zawór – arapneumatik.pl/p-1557-zawor-5-2-sterowanie-elektromagnetyczne-monostabilne-viking-lite-parker – kontrolno-alarmowy uruchamia dzwon alarmowy, czujniki ciśnienia, które alarmują o pożarze, automatycznie uruchamiają pompę tryskaczową. Woda jest tłoczona do systemu z naczynia wody przeciwpożarowej. Choć gaszenie wodą jest najbardziej popularne to czasami należy wybrać inny sposób, szczególnie gaszenie elektroniki tego wymaga.
system przeciwpożarowy

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
W tym celu wykorzystajmy gaśnicę proszkową, jaka jest najbardziej właściwa do tego typu działań.

Dzięki niej bardzo szybko,a co najważniejsze bezpiecznie ugasimy ogień oraz zażegnamy sytuację zagrożenia. Jeżeli będziemy o tym pamiętać to nie trzeba się obawiać bardziej poważnych zniszczeń i niepotrzebnych problemów, przykładowo porażenie prądem.

Comments are closed.