Press "Enter" to skip to content

Sprężarka tłokowa- zasady działania

Wiele wynalazków bywa niedocenianych, mimo szerokiej powszechności użycia. Wszyscy wiedzą coś o promach kosmicznych i odrzutowcach, o rakietach kosmicznych i superkomputerach. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z roli, jaką w postępie technologicznym zajmuje niepozorna sprężarka.

Bez sprężarki, która podwyższa ciśnienie gazów, nie używalibyśmy w mieszkaniu odkurzacza, nie suszylibyśmy szybko włosów i nie chłodzilibyśmy jedzenia. W warsztatach nie było by szlifierek, wiertarek i kluczy pneumatycznych. Trzeba by było też zawsze manualnie pompować opony.

Jeżeli opublikowane tutaj treści przykuwają Twój wzrok, to dodatkowo zerknij na informacje, które przeczytasz, kiedy klikniesz ten odnośnik.

Na budowie nie pojawiłyby się młot pneumatyczny, sprzęt do piaskowania i do malowania pod ciśnieniem. Współcześnie silniki turboodrzutowe nie mogłyby w ogóle funkcjonować. Bolidy Kubicy nie rozwijałyby zawrotnych prędkości. W rurach nie płynąłby gaz.

To oczywiste, że funkcjonalność sprężarek jest niekwestionowana. Taki jest także wybór używanych globalnie rodzajów tej maszyny. Najstarsze i najprostsze są sprężarki tłokowe, wykorzystywane przy używaniu młota pneumatycznego (kompresory tłokowe kupisz tutaj). Gaz (powietrze) jest tam sprężany przez działanie tłoka, napędzanego przez silnik spalinowy. W ten sposób wspomagane są też kompresory śrubowe, z tą różnicą, że w nich ciśnienie tworzy się przez dwie wirujące śruby (kompresory śrubowe na stronie). Podobną zasadę wykorzystują sprężarki spiralne, gdzie śruby są zastępowane przez dwie powiązane ze sobą spirale.Istnieją też inne, bardziej skomplikowane rodzaje, takie jak sprężarki Roots, membranowe i osiowe.

Najpowszechniejsze w codziennym użyciu są jednak te najprostsze, zaczynając nawet od najbardziej prymitywnej pompy manualnej, z którą na pewno wszyscy kiedyś mieli styczność.

Comments are closed.