Press "Enter" to skip to content

O tym istotne jest efektywne działanie systemów wentylacyjnego i kominowego

Wznosząc budynek powinniśmy nie tylko zatroszczyć się o postawienie odpowiednich murów z najnowocześniejszych materiałów, tak aby nasz nowy domek spełniał dzisiejsze wymagania ochrony środowiska, ale również takie, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze poprzez obniżenie strat ciepła. Stosujemy zatem przeróżnego typu systemy dociepleń, bowiem chcemy aby nasz dom był komfortowy i niedrogi w utrzymaniu.

Planując budowę dom przewidujemy również jaką metodą będziemy go ogrzewać. Metod jest niemało. Możemy zastosować piec centralnego ogrzewania lub nagrzewanie gazowe. Jednak możemy także wykorzystać nowoczesne kominki z systemem nadmuchów, jaki przez systemy kominowe (więcej na ) będzie rozprowadzał ciepło po wszystkich wnętrzach.
Dobrze od razu zaprojektować budowę odpowiedniego dla naszych wymogów komina, który efektywnie odprowadzi z naszego domu spaliny wyprodukowane przez wybrany piec lub kominek. Aby było to bezpieczne, należy zastosować odpowiednie budulce, w tym specjalnie do tego celu skonstruowane pustaki kominowe na strop teriva, całkowicie odporne na nieszczące spaliny.

Pod tym linkiem znajduje się podobna strona opisująca tę sprawę. Sprawdź także podobny świetny tekst na taki temat. On również jest warty poznania.

System kominowy powinien być dostosowany do rodzaju pieca jaki będzie w budynku zainstalowany tak, aby oba te elementy współdziałały z sobą bezawaryjnie oraz bezpiecznie.

Murowanie ścian z pustaków ceramicznych

Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Przepisy prawa budowlanego – poza wybudowaniem komina – wymagają, aby w pomieszczeniach bez okien (takich jak łazienka piwnica lub aneks kuchenny) wykonano właściwy system wymiany powietrza, doprowadzający do wnętrza czyste powietrze oraz odprowadzający zanieczyszczone powietrze na zewnątrz . Najczęściej wykorzystuje się w takich wypadkach wentylację grawitacyjną, polegającą na wykorzystaniu różnic temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ponieważ – jak wiadomo – gorące powietrze jest lżejsze od zimnego, dokonuje się przepływ powietrza.

W miejsce ciepłego do domu dostaje się chłodne, a gorące uchodzi na zewnątrz. Proces ten powtarza się w nieskończoność. Aby jednak system taki mógł działać odpowiednio, konieczne będą specjalne pustaki wentylacyjne. Są one zrobione tak, by w przewodzie wentylacyjnym realizowała się samoczynnie wymiana powietrza.

Czy masz zamiar rozpracować przedstawiany temat trochę bardziej? Zobacz więc ten link – więcej znajdziesz tu. Te informacje także okażą się przydatne.

Sprawne działanie systemu kominowego jak też systemu wentylacyjnego jest bardzo istotne dla zachowania zdrowia i bezpieczeństwa domowników, dlatego warto poświęcić temu tematowi odpowiednią ilość czasu i funduszy.

Comments are closed.