Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób pół wieku wstecz radzono sobie z ogrzewaniem domów, a jak dzisiaj podchodzimy do takiego zagadnienia

W naszych szerokościach geograficznych należy nastawić się, że co najmniej przez połowę roku kalendarzowego pali się w piecach. Ogrzewanie pozostaje tak istotną instalacją, że żaden posiadacz mieszkania nie może wprowadzić się na stałe, jeśli w piwnicy nie zamontowano np. pieca co. Jednakże wraz z rozwojem współczesnych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które kompletnie odmieniły nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Niegdyś obiekty ogrzewano nade wszystko standardowym opałem, czyli węglem brunatnym albo ewentualnie drewnem. Z upływem dekad ekologia stała się modna, co w rezultacie spowodowało, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać całkiem inne urządzenia.

Stare piece z kafli i stalowe piecyki zostały wyparte najpierw przez wielkie i ciężkie piece co, które skądinąd funkcjonują do po dzień dzisiejszy i mając się całkiem dobrze. Ich bezdyskusyjną zaletą bywa fakt, że można w nich palić wszelkiego rodzaju surowce, od węgla brunatnego poczynając, a na makulaturze finalizując. Jednak teraz wytwórcy systemów grzewczych skupiają swoją uwagę na odnawialnych źródłach energii, czyli np. na świetle słońca.

Rewolucyjna zmiana była w stanie się urzeczywistnić dzięki takim maszynom jak pompy ciepła (przeczytaj więcej na polecanej stronie www). Działają one na prawach określonych przez fizykę, zatem bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez wiele lat. Ciepło (renomowany producent kotłów) do grzania domowych murów bywa pozyskiwane z gruntu, lecz na tym nie finał. Udaje się nawet do rzeczonych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Branie energii cieplnej ze znanych od starożytnych wieków żywiołów jest bardzo opłacalne, bowiem pompy ciepła są też wykorzystywane do ogrzewania bieżącej wody. W ten sposób można, jak widać, zaoszczędzić na opłatach za prąd (sprawdź ofertę firmy Nanoterm).

Rekuperacja to wyraz, który wcale nie tak dawno zadomowił się w rodzimych słownikach. Słowo to określa także czysto fizyczne prawa, a przy okazji ma całkiem dużo wspólnego z obecnie modną ekologią.

Jeśli wczytujesz się w ten artykuł to znaczy, że wątek Cię niezwykle zaciekawił – wejdź na odnośnik do strony (http://www.ogrodzenia-betonowe.waw.pl/), a znajdziesz nie mniej wartościowe informacje.

Reguła zdrowego rozsądku przypomina nam, że nie wypada marnować żadnej energii i to pryncypium tyczy się też instalacji co. Wykorzystanie wszystkich możliwości bywa o tyle istotne, że opłaty związane z prowadzeniem domu i w takim przypadku będą spadały. Kto zatem jeszcze nie zna pożytków, jakie bywają powiązane ze słowem rekuperacja, winien jak najszybciej przeglądnąć specjalistyczną prasę bądź poczytać stosowane fora internetowe.

Comments are closed.