Press "Enter" to skip to content

Obróbka stali oraz blach: co warto obecnie o tym wiedzieć?

Obrabianie stali za pomocą nowoczesnej technologii wymaga użycia odpowiednich sprzętów. Jakie to są sprzęty, jakie czynności można nimi wykonać? Zginanie stali i blach nie jest możliwe bez wymyślonych do takich prac narzędzi. Dość często do realizowania tych czynności używana jest prasa krawędziowa.

Wykorzystywana prasa krawędziowa odznacza się dość mocno różnymi parametrami, dlatego zginanie blachy lub stali przebiega naprawdę szybko przynosząc niezwykle zadowalające efekty. Wśród różnego rodzaju pras krawędziowych dużą popularnością cieszą się urządzenia, w których proces modelowania został praktycznie zautomatyzowany. Są one sterowane komputerowo. Nie będą mimo wszystko wymagały bogatego doświadczenia od osób, które będą je obsługiwać, cały proces zginania blachy nadzoruje program komputerowy. Innym rodzajem pras krawędziowych są prasy sterowane ręcznie. Do ich obsługi na ogół zatrudniani są tylko bardzo doświadczeni pracownicy,ponieważ są to urządzenia bardzo precyzyjne wymagające dużych doświadczenia. Zobacz więcej: grupamarat.

Napędzanie wielu maszyn nie może mieć miejsca bezpośrednio przy pomocy silnika. Spora ich liczba powinna być napędzana pośrednio. Do takiego sposobu napędzania stosowane są przekładnie. Wspomniane przekładnie przenoszą ruch z elementu napędowego zmieniając równocześnie jego prędkość. Wśród używanych przekładni wyróżniamy tak naprawdę przekładnie – sprawdź to – hydrauliczne oraz mechaniczne. Bardzo prosta przekładnia >> przekładnie rotork mechaniczna składa się jedynie z dwóch kół. Mogą się one dotykać siebie, ale nie jest to warunek konieczny do ich właściwego działania. Wykorzystuje się w nich koła zębate, które zazębiając się o siebie będą przenosiły napęd. Ten rodzaj przekładni jest dość często stosowany ze względu na to, że cechuje go niezwykle wysoka sprawność. Ich cechą charakterystyczną są malutkie rozmiary. Są bardzo proste, cicho pracują – to także cechy, które przyczyniają się do ich rosnącej popularności.

cięcie stali

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com

Nie należą jednak do tanich, a ich przeciwnicy jako jedną z największych wad wskazują konieczność regularnego smarowania. Jeśli o tym będziemy zapominali, będą emitować niezwykle wiele hałasu. Produkowane są również przekładnie łańcuchowe. Wszystkie rodzaje przekładni posiadają określone cechy charakterystyczne, które w poważny sposób wpływają na możliwe zastosowanie i popularność.

Comments are closed.