Press "Enter" to skip to content

Jak najlepiej można sprawnie transportować materiały sypkie, podstawowe rodzaje przenośników.

W niejednym przypadku pojawia się konieczność transportu różnego rodzaju sypkich materiałów na jakąś odległość. Jeżeli będzie tego niedużo i nie odbywa się to często, to można zlecić to pracownikom, żeby po prostu to zrobili.

Jeżeli

przenośnik

Źródło: sxc.hu

jednak odbywać by się to miało regularnie, to należałoby jakoś kompleksowo problem rozwiązać, a najlepszą metodą będzie zastosowanie przenośnika. Przenośniki występują w wielu różnych odmianach i wersjach. Każda z nich cechować się będzie specyficznymi parametrami, więc będzie można wybrać odpowiedni do rodzaju materiału i lokalizacji, w jakiej urządzenie ma być zainstalowane. Z urządzeń tych będą korzystać rozmaite gałęzie przemysłu. Przeważnie będzie to górnictwo, hutnictwo i budownictwo, lecz przenośniki można także spotkać w fabrykach spożywczych, ceramicznych i spożywczych. Ich niewielkie odmiany pojawiają się nawet w niedużych zakładach, gdyż ich zastosowanie znacząco ułatwia pracę. Zwłaszcza że często koszty instalacji nie są wysokie, a korzyści jakie płyną z ich użycia są naprawdę duże. Do transportowania surowców sypkich oraz mokrych na niewielkie odległości, maksymalnie 7 metrów idealnie nadają się przenośniki (więcej o przenośniki elastyczne- olejnik.pl/przenosniki-elastyczne/) wibracyjne (więcej: Firma PROMUS Katowice). Przy dłuższych odległościach możliwe jest połączenie zestawu tego typu przenośników, przez co można osiągnąć w zasadzie dowolną ich długość.

Te przenośniki składają się z trzech podstawowych elementów, to znaczy rynny, wibratora i części mocujących. Ich stosowanie jest ekonomiczne, montaż prosty i nie wymagający specjalistycznych urządzeń, a oprócz tego charakteryzują się niską energochłonnością oraz cichą pracą. Dzięki tym zaletom wykorzystywane są dość często w wielu miejscach. Za to przy sypkich materiałach sporym zainteresowaniem cieszą się też przenośniki ślimakowe. Warto sprawdzić – jak działają ślimakowe przenośniki. Ich głównym elementem roboczym jest zrobiony z wytrzymałej stali ślimak, który przesuwa materiał znajdujący się w nieruchomej rynnie. Bardzo dobrze będą się one sprawdzać na krótkim dystansie, jednak ich sporą wadą jest dość spore zapotrzebowanie na energię potrzebną do zasilania.

Comments are closed.