Press "Enter" to skip to content

Czy warto zamontować podziemny zbiornik na wodę deszczową i jaka powinna być jego kubatura?

Opady atmosferyczne mają to do siebie, że występują z rozmaitym nasileniem i trudno z góry przewidzieć w jakich okresach nastąpi susza, a w jakich ulewy.
Wziąwszy pod uwagę wyłącznie okres maj–wrzesień, średnia miesięczna liczba opadów w owym czasie wynosi 50–70 mm zależnie od rejonu.

zakup

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiada to przeciętnie 60 litrom wody na metr kwadratowy, z tym że ów napływ wystąpić może jednorazowo przy intensywnej ulewie lub rozłoży się równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca.
producent zbiorników

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjąwszy ów opad, liczba wody realna do odprowadzenia z dachu o nawierzchni ok. 200 m2 będzie to ok. 12 m3.

Jeśli odnalezienie uzupełniających informacji na opisywany wątek jest dla Ciebie bardzo ważne, to żeby je zdobyć prześledź witrynę (https://www.jwp.pl/uslugi/ochrona-praw-autorskich/), na której je z pewnością dostrzeżesz.

konstrukcja tak wielkiego zbiornika to znaczny sumpt i stąd z reguły nie montuje się większych niż 3–4 m3, zwłaszcza że intensywne opady atmosferyczne występować mogą sporadycznie. Inna rzecz to intratność i sens budowy takiego zbiornika. Producent zbiorników zapewnia, że ilość wody zużywanej do podlewania np. gazonu powinna jednorazowo wynosić 10–20 lITrów na m2, zatem ze zbiornika (zobacz co ma do przedstawienia MarAgency) będzie można nawodnić jednorazowym nawadnianiem blisko 200–300 m2. Powinniśmy też pamiętać, że nieodzowność nawadniania występuje w czasie dłuższej suszy, a wtenczas i zasobnik nie będzie napełniony. Pod względem gospodarczym intratność takowej inwestycji jest przynajmniej wątpliwa. Założywszy nawet, iż uda się w całości zużyć wodę opadową, to łączna jej objętość w ciągu letnich miesięcy wyniesie plus minus 60 m3.

Przyjmując średnią cenę 1 m3 wody na poziomie 3 zł, potencjalne oszczędności w ciągu roku wyniosą blisko 180 zł, jednakże w praktyce będzie to o wiele mniej.

Comments are closed.