Press "Enter" to skip to content

Czy warto zainstalować podziemny zasobnik na wodę deszczową i jaka powinna być jego pojemność?

Opady mają to do siebie, że występują z rozmaitym nasileniem jak też nie jest łatwo z góry przewidzieć w jakich okresach nastąpi susza, zaś w jakich ulewne deszcze.
Biorąc pod uwagę wyłącznie czas maj–wrzesień, średnia miesięczna liczba opadów w tym okresie wynosi 50–70 mm w zależności od regionu.

producent zbiorników

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiada to średnio 60 litrom wody na jeden metr kwadratowy, z tym że taki napływ może wystąpić jednokrotnie przy mocnej ulewie czy też rozłożyć się może równomiernie na kilka dób w ciągu miesiąca.
maszyny na placu budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjmując taki opad, liczba wody realna do odprowadzenia z dachu o nawierzchni ok. 200 m2 to ok.

Zaintrygował Cię nasz frapujący tekst? Masz ochotę obejrzeć jego ekstra źródło (http://infinitex.pl/betony-o-sredniej-zawartosci-cementu/)? Więc chcielibyśmy zaoferować Ci przejrzenie kolejnej strony.

12 m3. konstrukcja tak ogromnego pojemnika to znaczny wydatek i dlatego z reguły nie instaluje się większych aniżeli 3–4 m3, zwłaszcza że gwałtowne opady występować mogą nieczęsto. Inna kwestia to intratność a także sens budowy takiego pojemnika. Producent zbiorników zapewnia, iż ilość wody wyczerpywanej do nawadniania np. trawnika powinna jednorazowo wynieść 10–20 lITrów na m2, zatem z zasobnika będzie można nawodnić jednorazowym podlewaniem mniej więcej 200–300 m2.

Jeśli chcesz zgłębić omawianą tematykę bardziej, wejdź na ten link, gdyż znajdziesz więcej porad w witrynie (https://www.polnet.pl/pl/mieszalnie-pasz/srutowniki/materialy-do-pobrania), którą Ci proponujemy.

Trzeba również pamiętać, iż konieczność nawadniania występuje w okresie dłuższej posuchy, a wówczas i zbiornik nie będzie pełny. Pod względem ekonomicznym intratność takiej inwestycji jest co najmniej wątpliwa. Zakładając nawet, iż uda się w całości zużyć wodę opadową, to łączna jej objętość w przeciągu letnich miesięcy wyniesie mniej więcej 60 m3.

Przyjmując przeciętną cenę 1 m3 wody na pułapie 3 zł, prawdopodobne oszczędności w przeciągu roku wyniosą nie więcej niż 180 zł, lecz w praktyce będzie to znacznie mniej.

Comments are closed.