Press "Enter" to skip to content

Budowa domu i związane z nią procedury

Przeważnie w życiu prędzej czy też później nadchodzi taki czas w którym zapada decyzja o budowie domku lub ewentualnie kupnie mieszkania.
zakładam, że już jesteście zdecydowani na budowę, a wręcz więcej, posiadacie oszczędności lub stoczyliście batalię z którymś bankiem o uzyskanie pożyczki.

Co teraz? W największym stopniu pożądana przez wszystkich kontrakcja to najzwyczajniej kupujemy pustaki, pręty zbrojeniowe, wszelkie inne materiały i budujemy! Niestety, aż tak łatwo nie będzie, czeka nas przedtem zorganizowanie wszelkich formalności. Podstawową rzeczą jaką należy wykonać będzie zdefiniowanie czy i jaki dom (więcej informacji) możemy zbudować na swej parceli. Konieczne jest więc sprawdzenie, czy dla określonego obszaru opracowany został lokalny plan przestrzennego zagospodarowania. Dzięki planowi możemy dowiedzieć się wielu istotnych kwestii, na przykład czy działka znajduje się na obszarze przeznaczonym do zabudowy mieszkaniowej oraz jakie wyznaczniki musi spełnić nowy dom. Określona może być np. jego wysokość, linia zabudowy, a nawet takie kwestie jak kąt nachylenia jak też rodzaj pokrycia dachu.
kształt

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku projektu posiadamy do wyboru 2 możliwości: zamówienie jego indywidualnego opracowania (opcja droższa) lub zakup gotowego projektu (alternatywa bardziej ekonomiczna).

W owej drugiej sytuacji konieczne będzie przysposobienie projektu do lokalnych warunków a także opracowanie wspomnianego już przedtem planu zagospodarowania działki, który powinien zostać wykonany przez projektanta mającego odpowiednie uprawnienia. Obydwa podejścia posiadają swe pozytywy i wady, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba chwilę się zastanowić a także odpowiedzieć na pytania, jakie mamy priorytety.

Comments are closed.