Press "Enter" to skip to content

Jak dbać o ciągnik, aby służył przez długie lata

Ciągnik rolniczy jest niezastąpionym sprzętem w każdym gospodarstwie rolnym. W sezonie ciągniki są mocno wykorzystywane, używa się ich w wyjątkowo ciężkich warunkach, dlatego, żeby służyły długo i były niezawodne, należy się o nie umiejętnie zatroszczyć.

ciągnik

Autor: Aaron Volkening
Źródło: http://www.flickr.com
Główną częścią ciągnika rolniczego, wystawioną na największą liczbę możliwych usterek, jest hydraulika. Ciągnik pracuje nierzadko w wyjątkowo wysokiej temperaturze, z ogromnym obciążeniem i w miejscu, pełnym fruwającego piachu. W związku z tym, trzeba używać specjalny olej do ciągnika, który nie tylko uratuje maszynę przed przegrzaniem, lecz również opóźni proces ścierania się poszczególnych części.

Poziom oleju w zbiorniku trzeba skontrolować przed każdym wyruszeniem w pole. Należy również sprawdzić ilość paliwa, napięcie pasków klinowych, stan akumulatora, oczyścić chłodnicę. Sprawdzając te wszystkie kwestie, gwarantujemy sobie bezstresową i bezpieczną pracę na polu, bez przykrych zdarzeń, a zarazem dbamy o to, by urządzenie nie zużyło się zbyt szybko.

Olej do ciągnika to nie tylko olej hydrauliczny. Musimy zakupić również odpowiednie oleje przekładniowe i oleje smarujące do silnika. Oleje trzeba dobrać odpowiednio do pory roku, lub zawór redukcji ciśnień wykorzystać olej wielosezonowy. Pamiętajmy, że o sprzęty rolnicze powinno się dbać nie tylko w

rolnictwo

Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com

czasie intensywnej ich eksploatacji, ale również w okresie, w którym ciągnik czeka na rozpoczęcie się następnego sezonu.

Stojący osprzęt, narażony na działanie ujemnych temperatur i wody, jest podatny na różnego typu usterki – rozpoczęcie nowego sezonu od przekonania się, że niezbędny do pracy ciągnik jest niesprawny, może wywołać duże opóźnienia w podjęciu prac oraz ogromne straty finansowe. Zapewnieniem wieloletniego działania maszyny jest regularna wymiana filtrów, bowiem olej narażony jest na zanieczyszczenia, spowodowane pyłem, wodą i różnego typu śmieciami. Należy też dokładnie oczyścić maszynę z grudek ziemi, ponieważ ziemia ma działanie korozyjne. Części mechanizmu ciągnika osłonimy przed rdzą i usterkami, stosując dobre oleje ( więcej pod total oleje linkiem ) i smary.

Comments are closed.