Press "Enter" to skip to content

Czy opłaca się zainwestować w mieszkanie energooszczędne

Własny dom może kojarzyć się z wysokimi kosztami utrzymania. Pojawia się jednak moda od dawna stosowana na zachodzie: domy energooszczędne i pasywne. Od 2013 r. dzięki dofinansowaniu będzie można zainwestować w oszczędny dom.

Chłodne, ceglane budownictwo czasami doskwiera mieszkańcom. Opłaty w okresie grzewczym mogą zdenerwować każdego. W ciągu roku zużycie energii w standardowym domu może wynieść 120 kWh. Ratunkiem okazują się domy energooszczędne, które potrzebują jedynie mniej więcej 40 kWh na cały rok, a nowatorskie technologie pasywne to jedynie 15 kWh! Wygląda na to, że najlepiej przemyśleć energooszczędne rozwiązania. Można po prostu poszukać 'domy parterowe projekty’ i przekonać się, jak są bardzo różne. Co należy wiedzieć o energooszczędnym budownictwie?

mieszkania energooszczędne

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com

Różnica między pasywnymi a energooszczędnymi dom (zajrzyj koniecznie)ami

Żeby dom mógł zasłużyć na tytuł energooszczędnego, musi spełniać konkretne wymogi dotyczące zużycia właśnie. Pasywy są zdecydowanie mocniej obłożone regułami i w związku z tym utrzymanie w ciągu roku to poważnie niewielkie kwoty. Kluczem do sukcesu jest izolacja i nowoczesne metody pozyskiwania ciepła. Dom energooszczędny posiada warstwę izolacyjną grubości 20 cm, a pasywny przynajmniej 30 – to dwa razy więcej niż tradycyjne budownictwo.

Budownictwo pasywne w pewnym sensie w Polsce funkcjonuje jako atrakcja, ale inwestorzy ściągają uwagę kupujących na nową gałąź budownictwa. Są faktycznie większym wydatkiem około 10% od normalnego domu, a inwestycja zwróci się za za około 30 lat. Dlatego przegrywają z mniej skomplikowanym domem energooszczędnym, a projekty domów szkieletowych są ciągle popularniejsze. Również dlatego, że reguły budowy domów pasywnych mocno ograniczają projekt. Dom pasywny nie może mieć dodatkowych elementów, takich jak balkony. Od strony południowej musi być przeszkolony (przy użyciu takich elementów i usług jak na tej stronie – ). Taka technologia opatentowana w Niemczech włącza stosowane metody budownictwa energooszczędnego, jednak kładzie większy nacisk na zatrzymanie wytworzonego ciepła. Ludzie, sprzęty domowe – to również źródła energii.

Dofinansowanie energooszczędnych

W 2013 r. ruszył program wsparcia kredytów na energooszczędne inwestycje. Można dzięki niemu zaoszczędzić nawet 50 tysięcy. Program obejmie nie tylko domy, ale również mieszkania w budynkach energooszczędnych.

Comments are closed.