Press "Enter" to skip to content

Jakiego typu zagrożenia będą czaić się na mieszkańców Miejskiej Górki, jeśli w tym mieście powstanie kopalnia węgla brunatnego

W życiu bywa różnie – o tym doskonale wie każdy, kto skończył 18 lat i chyba tylko dlatego możemy zrozumieć sytuację, w której górnicy protestują przeciwko zamknięciu kopalni, a inni wyrażają kategoryczne nie otwarciu kopalni na obszarze miasta. Osoba, która zna realia życia w Polsce świetnie wie, że prawidłowo zorganizowane wydobycie węgla kamiennego przynosi szereg profitów, np. generuje nowe miejsca pracy.

Underground

Autor: Daniel Hargrave
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże z drugiej strony ceny węgla na międzynarodowych rynkach gwałtownie zmalały i branża górnicza rozpoczęła przynosić dość duże straty.
Jeszcze inne argumenty możemy przywołać w odniesieniu do kopalni węgla brunatnego. Na przykład miejscowość Miejska Górka, w województwie wielkopolskim protestuje właśnie przeciwko wspomnianej kopalni. Jej budowa zmieni krajobraz nie do poznania, a przecież potem trudno przywrócić tenże region do pierwotnego wyglądu. Dewastacja środowiska naturalnego nie pozostaje jedynym mankamentem.

Jeżeli zainteresował Cię opisywany tekst, to obowiązkowo zobacz również ten link – ta witryna także będzie dla Ciebie godny zainteresowania.

Od biedy z hałdami usytuowanymi poza miastem można byłoby się pogodzić, jednakże kopalnia odkrywkowa oznacza dla okolicznych mieszkańców zagrożenia, z którymi myśl inżynierka nie w każdym przypadku może sobie poradzić.
Wyliczenie wszystkich pułapek jest praktycznie nie do zrealizowania, ograniczmy się zatem jedynie do wybranych przykładów. Najbliżsi sąsiedzi kopalni obawiają się wybuchu gazu oraz pożarów. Jeśli dorobek całego życia stanie w płomieniach, to można liczyć na odszkodowania od państwa, lecz z doświadczenia wiemy, że

Panorama na Miejska Górkę

Źródło: pl.wikipedia.org

samorządowcy nie zawsze dotrzymują obietnic.

Zobacz dodatkowo te absorbujące wskazówki ze strony, które przeczytasz pod tym odsyłaczem – one też przedstawiają to zagadnienie.

A dodatkowo w niebezpieczeństwie jest również ludzkie życie, a zmarłego w tragicznych okolicznościach ojca nikt nie jest w stanie zastąpić.

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji kopalnia odkrywkowa węgla, według zdania mieszkańców, nie ma racji bytu na obszarze ich rodzinnego miasta.
W naszym kraju zazwyczaj jest tak, że interesy obywateli, samorządów i przedsiębiorców, a niekiedy ekologów, w żaden sposób do siebie nie przystają. Miejska Górka, a ściślej jej mieszkańcy, pragną innej przyszłości dla swojego miasta. Jeżeli słyszą w radiu o osuwiskach obszarach, gdzie fedruje się węgiel brunatny lub o ewentualnym zalaniu gruntów w rezultacie awarii, to nie ma się czemu dziwić. Ostatecznie autochtoniczni mieszkańcy na piękny wygląd okolicy pracują nierzadko całe życie, a płacone przez nich podatki nie powinny się zmarnować.

Comments are closed.