Press "Enter" to skip to content

Wszechobecne sprężyny

Kiedy popatrzymy na nasze dziecko, które z przejęciem godnym kilkulatka obserwuje, w jaki sposób pracuje sprężyna i nie przestaje się temu dziwić, także wpadamy w zdumienie. Ten poskręcany kawałek drucika jest bardzo popularny i stosuje się go w wielu sytuacjach naszej codzienności, choć często nie myślimy o tym.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com
Dlatego zatem, jeśli ktoś chciałby podarować nam udziały w zakładzie, którego zasadniczą działalnością jest produkcja (linie rozdrabniania) sprężyn, zapewne wybuchnęlibyśmy śmiechem. I uczynilibyśmy wielki błąd, ponieważ, jak się za chwilę przekonamy, sprężyny są obecne wszędzie.

Trudno wymienić wszelkie sfery funkcjonowania człowieka, gdzie potrzebne są sprężyny. Jeżeli tylko zorientujemy się, jak mnóstwo rodzajów tego przedmiotu do tej chwili wyprodukowano, to złapiemy się za głowę. Należy zacząć od ważnego faktu, że taki kształt jest wykorzystywany niezwykle często w przyrodzie. Spójrzmy na głowę naszej córki, która może się pochwalić burzą loków. Kiedy przyjrzymy się im dokładnie, okaże się, że mają formę sprężynki. A teraz prześledźmy naszą codzienność.

Smartfon

Autor: NOKIA
Źródło: NOKIA

Wieczorem, po trudnym dniu, kładziemy się nareszcie spać. Uwielbiamy nasze łóżko. Jest tak przyjemnie wygodne. A to zasługa odpowiedniego materaca, który zwykle ma wewnątrz sprężyny. To właśnie one sprawiają, że materac jest sprężysty i komfortowy. Kiedy wstajemy nad ranem, zazwyczaj zrywa nas z łóżka hałas budzika. Dziś używamy zapewne telefonów komórkowych, ale jeszcze jakiś czas temu korzystaliśmy z tradycyjnych zegarków. Do budowy ich mechanizmu używa się specjalnych sprężynek. Kiedy (serwis www) już wstaniemy się z łóżka, zjemy prędko śniadanie, ruszamy do pracy. Wielu ludzi przyjeżdża do miejsca pracy własnym autem. Jednym z kluczowych elementów każdego pojazdu są resory, które służą do zamortyzowania jakichkolwiek uderzeń. Jest on niczym innym jak tylko szczególnym typem sprężyny.

Jak widzimy, te z pozoru błahe przedmioty są obecne właściwie wszędzie i stykamy się z nimi w wielu sytuacjach. Są nam pomocne w naszej codzienności, stosuje się je również w wielu skomplikowanych mechanizmach.

Comments are closed.