Press "Enter" to skip to content

Spośród dużej ilości języków programowania trzeba zdecydować się na jakiś konkretny. No ale jakiego rodzaju wybrać?

Jak twierdzą znawcy rynku pracy przyszłość należy do programistów. Programista, nazywany także potoczenie koderem, to osoba, która programy komputerowe w określonym języku programowania. Większość najbardziej profesjonalnych programistów zna parę języków programowania, ale specjalizuje się tylko w niektórych. Obecnie mamy wielką ilość takich języków, na jaki więc powinniśmy się zdecydować?

komputery

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z nich jest vba, czy Visual Basic for Applications. tego rodzaju bardziej uproszczona wersja Visual Basica jest przeznaczona głównie do automatyzacji pracy z dokumentami. Jakiego rodzaju jest różnica między VBA a VB? Opisywany przykład nie pozwala na tworzenie samodzielnych skompilowanych aplikacji typy EXE. To dlatego, iż kod programu napisanego w VBA jest dostępny zawsze w dokumencie zrealizowanym przy pomocy programu, który obsługuje VBA. Program tego rodzaju wymaga więc specyficznego środowiska, będzie nią obecna na komputerze aplikacja, jaka obsługuje dany dokument.

Aby zrozumieć ten program trzeba spędzić nad nim trochę czasu, najlepszy do nauki jest kurs vba.

Jeśli uważasz, że omawiana problematyka jest intrygująca, kliknij ten link, w najnowszej treści (http://kancelaria-cpr.pl/2020/04/03/kary-pieniezne-wykonywanie-postanowienia-o-kontaktach-dzieckiem-sad-zastosowac/) także znajdziesz coś godnego zainteresowania!

Kolejnym rodzajem jest język sql, co oznacza Structured Query Language. To strukturalny język zapytań wykorzystywany do tworzenia, wymieniania baz danych a także do zamieszczania i pobierania danych z baz danych. To język deklaratywny, czyli decyzje o metodzie zachowania i pobierania baz danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych. Sql został wymyślony w latach sześćdziesiątych, w firmie IBM. Jest standardem w zakresie komunikacji z serwerami relacyjnymi baz danych. Duża ilość współczesnych systemów relacyjnych baz danych stosuje oprogramowania sql.

programiści

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet mówi się potocznie, iż korzystanie z relacyjnych baz danych to korzystanie z sql. Pierwszą firmą, jaka wykorzystywała sql komercyjnie była firma Oracle. Ten język programowania jest bardzo często używany przez wiele polskich przedsiębiorstw, a bez przerwy rekrutuje się profesjonalistów w tym zakresie. Jak jesteś tym zainteresowany, a nie znasz sql, warto zrobić kurs sql, bo dzięki niemu zwiększysz swoje szanse na rynku pracy. Mobilizacją będzie to, iż w dzisiejszych czasach faktycznie programiści są poszukiwani. Choć jest bardzo wiele języków programowania, to należy skoncentrować się na jednym z nich, właśnie na przykład na sql i kształcić się wytrwale.

Comments are closed.