Press "Enter" to skip to content

Co najlepiej zastosować do chłodnicy? O których kwestiach musimy pamiętać? Jaki preparat jest najlepszy?

Może dla wielu z nas to będzie ciekawostka, lecz najlepszym płynem chłodniczym jest woda. Jest bardziej skuteczna od najlepszych płynów chłodniczych, 10-krotnie bardziej skuteczna od olejów ponadto aż 100-krotnie bardziej efektywna od powietrza. Jest przy tym to rozwiązanie bardzo tanie. Ma jednakże wadę, jaka eliminuje ją z typowej eksploatacji. Nie jest nią tworzenie się korozji, chociaż z tym się może skojarzyć. Jest nią możliwość zamarzania w temperaturach poniżej zera stopniu Celsjusza.

Woda jak wiadomo jest dość kontrowersyjnym czynnikiem chłodzącym, więc trudno wyrazić jednoznacznie dobrą opinię na jej temat. Producenci dość często polecają wodę destylowaną. Najbardziej zwyczajna zaś woda wodociągowa zawiera zbyt duże ilości wapnia, one natomiast odkładają się na ściankach chłodnic, z kolei woda – zerknij: – sól do stacji uzdatniania wody – destylowana powoduje szybkie korodowanie ścianek.

silnik

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej odpowiednia woda do chłodnic to woda uzdatniona z inhibitorami, co oznacza środki przeciwkorozyjne. To jednakowoż tylko teoria, bo dzisiaj nikt nie korzysta z czystej wody, alewarto o tym pamiętać, jak korzystać się z różnorakich koncentratów. Mamy tak więc aktualnie inne standardy, przykładowo koncentrat płynu chłodniczego, bardzo trudno sobie wyobrazić chłodnicy bez tego rodzaju płynu.

Czy szukasz teraz czegoś interesującego? Jeżeli tak, to zerknij na ofertę, która na pewno okaże Ci się emocjonująca. Dotyczy ona podobnej problematyki.

Takie preparaty są właściwie przygotowane z glikolami etylenowymi oraz propylenowymi. Preparat z etylenem jest bardziej tani w produkcji, zaś cechuje go trochę wyższa temperatura zapłonu i wrzenia a także niższa lepkość. Jego wartość temperaturowa zamarzania jest bardziej niska. Do negatywów natomiast należą krystalizacja w niskich temperaturach, mniejsza zdolność przyjmowania ciepła i wyższa toksyczność. Glikol propylenowy więcej kosztuje, ale jest mniej toksyczny, nie krystalizuje się, lecz gęstnieje razem z obniżeniem temperatury aż do pełnego braku płynięcia.

W większej ilości sytuacji wykorzystuje się jednak glikole etylenowe. Bardzo często płyny chłodnicze mają postać substancji kolorowych. Najczęściej spotykane to czerwone, różowe, niebieskie oraz zielone. Kolory pokazują technologię produkcji, ale nie jest to reguła. Nie można być zatem pewnym danej technologii, jak poznaliśmy jedynie kolor. Aby lepiej poznać, co to jest trzeba by dowiedzieć się o tej kwestii jeszcze kilku rzeczy.

Comments are closed.