Press "Enter" to skip to content

Remont dachu: krycie dachu od nowa czy jedynie reperacja starej warstwy? Przewodnik

Na wielu starych domach do dziś sprawdzają się pokrycia dachowe z papy. Ma ona licznych zwolenników, którzy ochoczo zamienią starą, popsutą – na nową. Jednakże czy taki remont dachu zawsze jest nieodzowny? Jeżeli tak, to w jaki sposób to uczynić, ażeby ustrzec się niepotrzebnych kosztów i znów zyskać solidny dach nad głową na lata?

Pokryciem z papy były kryte głównie dwa typy dach – moja strona -ów – płaskie, przede wszystkim na budynkach typu bryłka w latach 60, i skośne, na budynkach pobudowanych w tym samym okresie i starszych. Nim zapadnie postanowienie o remoncie dachu krytego papą, nieodzowna jest ocena stanu istniejącego pokrycia. O tym, czy dach kryty papą potrzebuje jedynie reperacji, czy może nieodzowne będzie położenie nowego pokrycia, decyduje skala uszkodzeń.

papa

Jeśli na dachu płaskim jest tylko kilka pęcherzy, z całą pewnością nie musimy układać nowej papy. Niezbędna jest jednakże likwidacja purchli. Powinno się w tymże celu ostrożnie je przeciąć – najlepiej wówczas, gdy na dworze jest słoneczna pogoda. Należy też pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – choć przez kilka godzin – natomiast później nadmiar papy wyeliminować, a dziurkę dokładnie zakleić, na przykład jedną warstwą zwyczajnej papy podkładowej. Podobny zabieg może wystarczyć nawet na lat pięć.

Kiedy na płaskim dachu jest paręnaście, a nawet kilkadziesiąt purchli, umieszczenie nowej papy robi się niezbędnością. Podobnie ma się rzecz z dachem pokrytym siatką spękań, a nie pojedynczymi ryskami. Kiedy na dodatek w pęknięciach pojawiły się rośliny, świadczy to o tym, iż bitum w znacznym stopniu ulotnił się więc pokrycie wymaga dogłębnego remontu. W miarę możliwości należy unikać zrywania starego pokrycia z papy, dlatego że jego utylizacja jest droga i kłopotliwa.

Układanie nowiutkiego pokrycia dachowego z rzadka wymaga ściągnięcia starego, tym bardziej że to istniejące, stosownie spreparowane, stanowi dobrą bazę. Przed ułożeniem nowiutkiej papy wszystkie purchle, rysy jak też wgniecenia w starym pokryciu musimy wyrównać – w taki sam sposób jak w przypadku doraźnej reperacji. Najpierw dach musimy zagruntować. Do tego celu określone są specjalne preparaty bitumiczne, które zazwyczaj proponują wytwórcy pap. Następnie kupujemy wszelakie niezbędne nam elementy takie jak papa na styropianie, lepik, izokliny itd. i możemy zabrać się do dzieła.

Comments are closed.