Press "Enter" to skip to content

Jak oraz czym karmić kury nioski?

Kurki przynależą do drobiu grzebiącego, podobnie jak indyki, perlice oraz przepiórki. Specyfika karmienia tego gatunku ptaków wynika ze szczególnej struktury układu trawiennego oraz sposobu przyjmowania pokarmu.
Ptaki nie mają warg ani zębów wspomagających w pobieraniu a także początkowej obróbce cząstek jedzenia.

Ogłoszenia

Autor: GillyBerlin
Źródło: http://www.flickr.com
Do owego celu służy wyłącznie dziób. W rozróżnieniu od innych gatunków posiadają wole, to znaczy uchyłek przełyku pełniący rolę magazynu jedzenia, w którym ulega on namoczeniu. Żołądek złożony jest z dwóch komór. W części gruczołowej następuje wydzielanie kwasu biorącego udział w trawieniu . Część mięśniowa służy zaś do rozcierania treści pokarmowej. Cechą różniącą ptaki od innych zwierząt jest również posiadanie 2 ślepych jelit.
pasza
W żywieniu kur niosek głównym składnikiem będzie odpowiednia pasza, czyli zboża. Są jedzeniem smacznym oraz łatwostrawnym dla tego gatunku. To pasza – wbogacanie solą – treściwa o niewielkiej zawartości białek, za to zapewniająca pokrycie zapotrzebowania na energię ze względu na znaczną zawartość cukrów, przede wszystkim w formie skrobi. Zboża nie mieszczą dostatecznej dla ptaków ilości aminokwasów lizyny. Pszenica ma niewielką zawartość izoleucyny. Żyto jest natomiast ubogie w treoninę. Z tej przyczyny pasze przemysłowe ubogacane są o te dodatki. Żyto i jęczmień zawierają antyodżywcze substancje zmniejszające strawność pokarmu. Wchodzą one w reakcje z istotnymi składowymi paszy uniemożliwiając ich wykorzystanie przez kury.

Karmienie kur niosek żytem nie jest zatem rekomendowane. Może prowadzić nawet do biegunek.

Ciekawe informacje na omawiany temat poczytaj tutaj (www.sklep.effector.com.pl/content/4-o-firmie) pod tym linkiem. Jest tam wiele ciekawych danych, które będą bardzo wciągające.

Pszenżyto zaś obejmuje więcej aminokwasu lizyny aniżeli pszenica, a mniej substratów antyżywieniowych niż żyto.

Comments are closed.