Press "Enter" to skip to content

Cechy zasilaczy impulsowych – w których miejscach służą nam?

Każde urządzenie elektroniczne wymaga zasilania. Najczęściej jest ono dostarczane w postaci baterii, akumulatorów i stałego dopływu prądu. Dużo rzadziej wspomina się natomiast o zasilaczach impulsowych, które wypierają używane od dawna zasilacze transformatorowe.

Zasilacze impulsowe

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wyglądają zasilacze impulsowe?Dzięki specyficznym układom wyglądają o wiele bardziej skomplikowanie od najbardziej do nich podobnych, transformatorowych źródeł energii. Mimo to gwarantują one dostarczenie wysokich parametrów, dzięki stabilnemu, a także niezależnemu (od pobieranego prądu) wyjściowemu napięciu. Zasilacze impulsowe można ewoluować, ulepszymy ich funkcjonowanie przez dodanie do nich stabilizatorów – Gigaom Automatyka Przemysłowa. Z reguły są one w standardowych ofertach „impulsów”.

Mniejsze oraz tańszeDo plusów zasilaczy impulsowych trzeba zaliczyć przede wszystkim małe rozmiary i niski koszt wyprodukowania (oraz materiałów z których te są wykonywane). Często stosuje się je w urządzeniach fabrycznychtakich jak komputer stacjonarny. Wiele popularnych komputerów zasilana jest przez zasilacze impulsowe o sporej wydajności. Zobacz również:

Generują niewielkie zakłócenia – do pomiarowych urządzeń się nie nadadzą
Wadą zasilaczy impulsowych są natomiast skłonności do uzyskiwania zakłóceń na wysokiej częstotliwości, które często występują z powodu wadliwej jakości komponentów lub złej konstrukcji. Nie wolno ich stosować do urządzeń mierzących z precyzyjnym pomiarem, jako że generują zakłócenia o niskiej częstotliwości, które odbiją się na całościowym wyniku. Przy precyzyjnym wskaźniku nawet niewielka amplituda, spowodowana działaniem zasilaczy impulsowych, przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Interesujesz się tym działem? Czytaj więc dalej regały paletowe o tym punkcie w kolejnym tekście, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Sądzimy, że Ci się podoba.

Komplikacją będzie ponadto duża ilość elementów, niezbędnych do prawidłowego działania zasilacza. W tej sytuacji wprowadzenie na początku obecnego wieku układów scalonych, skomplikowane zasilacze impulsowe i tak trzymają się dobrze, w porównaniu do zasilacza transformatorowego, który już nie funkcjonuje na rynku. Ich plusem jest za to szeroki zakres napięcia wejściowego, który wynosi od 100 do 240 V. To pozwala na korzystanie z nich na całym świecie.

Comments are closed.