Press "Enter" to skip to content

Na czym polega technika sitodruku?|Sitodruk? Na czym polega?

Sitodruk kojarzony bywa przede wszystkim z aktywnościami artystycznymi. Technologia pochodzi z Japonii gdzie stosowana była do zdobienia materiałów na stroje i do dekorowania wnętrz. Zaletą owej metody druku jest między innymi to, że można odwzorować szkic prawie na każdym obiekcie, stąd też jej duża popularność na całym świecie – od Japonii jak już wspomniano, przez wyspy Fidżi aż po stary kontynent.

Jest to technika druku bardzo prosta. Polega ona na rozciągnięciu na ramie z drewna siatki metalowej lub nylonowej z naniesionym wzorem. Najprościej powiedziawszy wzorek osiąga się przez zablokowanie z góry wyznaczonych oczek siatki w ramie. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest nałożenie na siatkę szablonu z nieprzepuszczalnego tworzywa, na przykład z foli lub papieru. Następnie pod dużym ciśnieniem przepuszcza się przez w taki sposób przygotowane sito (szczegóły – http://maragency.pl/kategoria/sitopiaskowniki/stacja-usuwania-piasku-i-substancji-olejowych-vsd-/89) odpowiednio gęstą farbkę. Rysunek odbije się na materiale, który znajduje się pod sitkiem. Zablokowane szablonem otwory sitka tworzą rysunek. Sterując kształtem szablonu, rozmiarem oczek siatki można otrzymać rysunek o rozmaitej fakturze. Również stosowany typ farby ma tutaj duże znaczenie (DAAB – sitodruk).
sitodruk

Źródło: flickr.com
Ważną zaletą owej technologii drukarskiej jest jej powtarzalność i szybkość przeprowadzania. W przeciągu krótkiego czasu możemy wyprodukować znaczną liczbę przedmiotów z jednakowym deseniem. Choć możemy przeprowadzać druk ręcznie, obecnie wykorzystujemy odpowiednie urządzenia, na przykład prasy jakie ułatwiają równomierne rozprowadzenie farby. Naturalnie maszyny i stopki do maszyn do sitodruku używane bywają nie tylko do druku na materiałach, ale również przykładowo na szkle i innych materiałach (urządzenia używane: Nowoczesne maszyny do sitodruku wykorzystywane są także w mikroelektronice do drukowania układów elektronicznych stosowanych w wytwórczości gadżetów elektronicznych takich jak telefony.

Owa technika drukowania wpłynęła na rozwój sztuki współczesnej. Wykorzystywali ją m.in. Endy Warhol i wielu innych artystów. W 1980 metodę tę wykorzystywano w naszym kraju do drukowania podziemnych czasopism. Do dzisiaj z sukcesem wykorzystuje się ten sposób druku w reklamie i wytwórczości gadżetów promocyjnych na przykład napisów na kubkach, napisów na długopisach, koszulach itd..

Comments are closed.