Press "Enter" to skip to content

W jakich miejscach wykorzystuje się różnego rodzaju sprężyn?

Sprężyny zaliczają się do tego typu elementów, na które często na co dzień się nie patrzy, a które powtarzają się bardzo często. Sprężyny najczęściej bowiem pojawiają się jako wewnętrzna część któregoś elementu czy marzyny. Zastosowań tych elementów jest bardzo dużo, ponadto nie wszyscy wiedzą, że jest parę odmian sprężyn.

sprężyna

Źródło: vanel.com
Sporo zależy również (więcej) od faktu, z którego tworzywa są one złożone. Na przykład kolorowe sprężyny z tworzywa sztucznego były swego czasu niezwykle powszechnie używanymi zabawkami dla dzieci. Niezwykle powszechnym zastosowaniem jest również zastosowanie ich w różnego typu maszynach, których zadaniem jest amortyzowanie. Przykładem tego mogą być nowoczesne amortyzowane siodełka rowerowe i wiele innych urządzeń. Sprężyny mogą być wytwarzane z różnorodnych tworzyw. Zwykle jednak zastosowanie znajdują te metalowe – zwykle stalowe trójniki lub z innych stopów. Są doceniane ze względu na swoją trwałość przy równoczesnej rozciągliwości.

Zastosowanie w meblach i niewielkich przedmiotach
Dawniej w zasadzie każdy materac na łóżko miał w środku sprężyny. W materacu służą one głównie wygodzie posiadacza łóżka, który ma podparcie dla pleców i innych części ciała. Współcześnie materace produkuje się z wykorzystaniem bardzo różnorodnych technologii.

Metalowa sprężyna

Autor: taymtaym
Źródło: http://www.flickr.com
Sprężynowe nadal występują i mają sporą liczbę miłośników, występują jednak również materace z wypełnieniem chociażby piankowym czy silikonowym. Oprócz tego sprężyny wykorzystywane są również w innych meblach, przykładowo w krzesłach i fotelach na kółkach. Sprężyny spotyka się też w bardzo małych przedmiotach, takich jak na przykład mechanizm długopisu. Wykorzystuje się je także w urządzeniach napędzanych bateriami tak zwanymi paluszkami.

Sprężyny w akcesoriach sportowych
Sprężyny rozciągane, takie jak tu: , a także inne ich typy, znajdują także szerokie zastosowanie w sporcie. Jako przykład podać można urządzenia do ćwiczenia mięśni nadgarstka, zawierające sprężynę stawiającą znaczny opór. Również urządzenia używane w siłowniach mają w sobie sprężyny. W gimnastyce i akrobatyce z kolei sprężyny zastosowane zostały do zbudowania profesjonalnych odskoczni dla sportowców.

Comments are closed.