Press "Enter" to skip to content

Mały, niezwykły przedmiot – sprężyna

Niepozorne przedmioty z kawałka metalu, znane są od Starożytności (wtenczas drewniane). Stosowano je na pewno i wojsku jak też w myślistwie, jednak intrygującym przeznaczeniem tego wynalazku jest piętnastowieczna, miniaturowa kusza, jaką można było schować nawet w rękawie. Także aktualnie są w szerokim zakresie stosowane. Oczywiście mam tutaj na myśli sprężyny, przedmioty na jakie nie zwracamy uwagi na co dzień.

Sprężyny

Źródło: http://www.sxc.hu/
Często nie zdajemy sobie w ogóle sprawy tego, że ich używamy. Przykładem może tu być nasz samochód – dla naszego komfortu i bezpieczeństwa używamy sprężyny w resorach a także buforach. Te pierwsze mają za zadanie ograniczyć wstrząsy i powodować że podróż będzie bardziej komfortową, w zderzaku mają za zadanie przejąć ułomek energii kinetycznej tak, by zredukować maksymalnie potencjalne zniszczenia. A to na razie mała część jej przeznaczeń. Jak zatem możemy się domyślić, produkcja (http://rfid.zone/technologia-rfid-w-walce-z-szara-strefa/) sprężyn zaspokaja potrzeby bardzo wielu gałęzi gospodarki, zaczynając od komunikacyjnej na przemyśle meblarskim kończąc. Więcej o tym dowiesz się na stronie zależności od potrzeb produkcja sprężyn może być bardziej bądź mniej trudna, mimo że nie jest to wszak (w porównaniu dla przykładu ze współczesnym telefonem ) bardzo skomplikowane narzędzie, co nie znaczy iż nie potrzebuje produkcja sprężyn precyzji od fabrykanta. Przykładem może tutaj być mechanizm zegarka manualnego mechanicznego, trochę zapomnianego. Mechanizm ten składa się – najogólniej mówiąc – z układu kół zębatych jak też sprężyn. Z racji ich formatu produkcja sprężyn w owym wypadku jest pracą bardzo precyzyjną.

Rzecz jasna spotkamy wszystkie możliwe wymiary sprężyn Wspomniałem już o resorach w samochodzie, ale jeszcze większe są dajmy na to sprężyny używane w zderzakach wagonów kolejowych. Klientami tego rodzaju wyrobów są (prócz wspomnianych już) przemysł ciężki, stocznie, sektor budowlany, armia, wszelkie prasy, kopalnie jak też wiele dalszych. W kopalniach używane są one w kombajnach a także innych specjalistycznych machinach wykopujących urobek.

Współcześnie produkcja sprężyn odbywa się z pomocą nastawnych numerycznie frezarek i obrabiarek, dzięki czemu możliwym jest sprostanie nawet w największym stopniu osobliwym zamówieniom których i dziś nie brak.

Comments are closed.