Press "Enter" to skip to content

Fiber lasery czy lasery gazowe? – sprawdź podczas jakich czynności ich używać

Urządzenia laserowe stosowane są w kilku branżach i wytwórstwie, od medycyny przez wszelkie zabiegi reklamowo-marketingowe i obróbkę opakowania po pieczątki i grawerowanie. Do kojarzonych rodzajów lasera występującego na rynku zalicza się te napędzane dwutlenkiem węgla (gazowe), także tym fiber laser oraz lasery wanadatowe. Odmienna specyfika w rodzajach laserów tkwi w źródle wytwarzania wiązki świetlnej. Rozwinięcie słowa „laser” odnosi się wszakże do wzmożonej emisji strumienia światła przez dodatkowe promieniowanie.

laser

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Skoncentrowaną w punkcie energię laser zwyczajnie dostarcza do właściwego źródła. Może być nim pręt krystaliczny – wówczas mówimy o sprzętach krystalicznych, wśród których znajduje się też fiber laser – czytaj o fiber laser. Zwiększenie energii w laserach ma miejsce albo przez pośrednictwo światła (przez diodę lub lampę błyskową) lub wyładowanie elektryczne, tak samo jak w świetlówkach. Do obrabiania opakowań wiązka lasera wydostaje się przez przepuszczalną warstwę zwierciadła z otworem.

Wyjątkowo korzystne i praktyczne przy cięciach i obróbkach materiałów są lasery CO2. Równie pozytywny oddźwięk mają lasery fiber, cechujące się wydłużoną żywotnością i przeznaczane szczególnie do znakowania laserowego na tworzywach sztucznych. Odmiany gazowe, z zawartością CO2 wykorzystuje się z powodzeniem w grawerowaniu i

laser

Autor: Andrew Magill
Źródło: http://www.flickr.com

laserowych cięciach, a to zasługa właściwości technicznej, która pozwala na ekonomiczną pracę. Potniemy nimi sprzęt z drewna, szkła, tekstylii lub tworzywa sztuczne, a także kamienie.

Na rynku znajdziemy firmy – produkujące lasery, które łączą obie technologie – fiber laser i laser gazowy, pozwalając wykonywać wiele funkcji na wysokim poziomie. Lasery fiber, różnią się od laserów gazowych – wytwarza się w nich wiązka lasera, wzmacniania w specjalnych włóknach ze szkła. Etap tworzenia jest jeszcze bardziej skomplikowany – dostarcza się do włókien energię z diod pompujących. Fale liczy się w mikrometrach, są one tak małe, że fiber lasery mają drobniutką średnicę ogniska, pozwalającą na efektywność do stu razy większą niż w odmianach z dwutlenkiem węgla.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej danych na prezentowany temat – doskonale się składa, gdyż jest już pełna informacja (https://jarecki-trucks.pl/), którą można zobaczyć tu.

Nie wymagają przy tym większych konserwacji, a ich czas służenia sięga kilku tysięcy godzin pracy (-> poznaj więcej).

Comments are closed.