Press "Enter" to skip to content

Metody przecinania blach stalowych: opis i najlepsze rozwiązania

Do produkcji bardzo dobrych maszyn i technologii niezbędne są najnowsze materiały. Wśród nich produkowane są blachy trudnościeralne. Są niezwykle wytrzymałe oraz – jak podpowiada sama nazwa – ścieranie. Używane są one w przeróżnych celach, między innymi do wytwarzania części przyrządów rolniczych, do aut czy też konstrukcji. Aby najkorzystniej je wykorzystać należy poddać je obróbce. Ważne jest profesjonalne cięcie blach.

blacha

Autor: Mark Fickett
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje dużo metod przecinania. Najbardziej odpowiednim stylem jest cięcie za pomocą plazmy, poza tym oferowane jest wodne cięcie (bardzo dobry sposób na cięcie stali), tlenowe oraz laserowe – . Warto przyjrzeć się im bliżej. Cięcie plazmowe jest stosunkowo niecięciu (zobacz cięcie laserowe)porównując z pozostałymi metodami. Jest bardzo szybkie i nie wymaga początkowego nagrzania blachy. Dodatkowo jest bardzo precyzyjne. Żeby krawędzie były gładkie, grubość przecinanej blachy nie powinna przekraczać 40 milimetrów. Warto mieć świadomość, że maszyny, którymi wykonywane jest cięcie plazmowe są dość drogie, jednakże wydajność i zalety tej metody sprawiają, że finansowe koszty szybko się zwrócą. Kolejnym atutem jest z pewnością to, że istnieje możliwość cięcia dwoma i więcej palnikami na raz. Z kolei metoda wodna, doskonała jeżeli chodzi o cięcie stali opiera się na przecinaniu przy pomocy strumienia wody z dodatkiem materiału ściernego. Metoda ta przeprowadzana jest na zimno, dlatego też metale są nienarażone na wgniecenia spowodowane zbyt wysoką temperaturą.

stalowe motywy

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Cięcie tlenowe przeprowadzane jest z kolei palnikiem tlenowym. To sposób używany od dawna. Jako że jest on stosunkowo prosty, jest także dość niedrogi. Chociaż cięcie nie jest szybkie, z powodzeniem działa z kilkoma i więcej palnikami pracującymi w tym samym czasie. Jeśli mowa o cięciu laserowym, odbywa się rzecz jasna za pomocą lasera. Jest to idealny sposób do przecinania cienkich blach. Prowadzony jest stosunkowo powoli ze stosowaniem naprawdę wysokiej temperatury. Warto dodać, że uważany jest za niezwykle precyzyjny i niezawodny.
Obecnie wszystko można znaleźć w Internecie. Podobnie jest z przedsiębiorstwami zajmującymi się przecinaniem blach. Jeśli interesują nas takie oferty wystarczy wprowadzić w wyszukiwarkę frazę: „cięcie blach” lub sprecyzować o interesujące nas miasto, np. „cięcie stali Kraków”. W odpowiedzi dostaniemy długi wachlarz usług, pośród których z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Comments are closed.