Press "Enter" to skip to content

Jakie są używane najczęściej badania w przypadku betonu i elementów konstrukcyjnych

Od stalowych elementów konstrukcyjnych będzie się wymagać odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. W końcu od ich stanu zależy bardzo dużo, nawet życie i zdrowie ludzi. Można czasami usłyszeć o tragediach, które były skutkiem nieodpowiednio dostosowanych materiałów. Z tego też powodu przed inżynierami stoi duża odpowiedzialność za to, żeby projekty które wykonują były zgodne ze standardami bezpieczeństwa i normami, które trzeba zachowywać. Najlepszym przykładem mogą tu być konstrukcje budynków.

betonowa fasada budynku

Autor: kurzkarl74
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie z reguły będzie się do tego wykorzystywać żelbeton (rury żelbetowe) oraz stal, konstrukcję budynku wykonuje się z wytrzymałych kształtowników ze stali, a na piętrach stosowany jest beton i inne budowlane materiały. Podczas budowy bardzo ważne będzie, żeby beton posiadał odpowiednią twardość i wytrzymałość, bo jest to kluczowe żeby zachować bezpieczeństwo. Tak samo istotne będą połączenia między poszczególnymi elementami, z tego też powodu podczas budowy używa się sporo rozmaitych badań które mają zagwarantować odpowiednie standardy.

Jeśli będzie chodzić o beton, to przeważnie przeprowadzane są na nim badania twardości. Twardość to kluczowy parametr przy tym materiale, i ma ona ogromne znaczenie przy tym, czy dana odmiana nadawać się będzie w konkretnym przypadku. badania (sprawdź ofertę) twardości betonu można przeprowadzać w laboratorium, na podstawie dostarczonych próbek, lecz również w terenie. W tej ostatniej opcji służyć do tego będzie na przykład młotek schmidta, badanie przy pomocy tego przyrządu jest dość szybkie i daje dużą dokładność.

Tak samo na już stojących obiektach wykonuje się badania penetracyjne pt. Są one wykonywane w celu wyszukania rozmaitych wad w spawach, które niewykryte mogłyby być przyczyną jakiś uszkodzeń czy nawet katastrof. W badaniach tych używa się specjalnych substancji, które po naniesieniu na czysty spaw wpływają we wszystkie nawet najdrobniejsze szczeliny. Analizując je później przy pomocy odpowiednich przyrządów da się sprawnie i szybko skontrolować, czy w spawach nie zaczynają się pojawiać jakieś problemy.

Comments are closed.