Press "Enter" to skip to content

Opony – które wybrać i gdzie kupić?

Samochód, opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

Zbliża się zima, na pewno niedługo temperatura spadnie poniżej zera, spadnie śnieg oraz na drogach pojawi się lód. W związku z tym większość Poznaniaków albo już założyła opony zimowe, albo dopiero zamierza to zrobić. Niektórzy dopiero planują zakup nowych opon, ponieważ te z zeszłego roku już nie są bezpieczne, a jeszcze inni analizują gdzie zakupić opony letnie na kolejny rok. Niestety jest to dość pokaźny wydatek, który może dość mocno ograniczyć nasz budżet, co jest niepożądane, szczególnie w czasie przedświątecznym. Dlatego też każdy szuka możliwości zachowania kilku groszy. Jednak co zrobić, aby wydając jak najmniej kupić odpowiedniej jakości wyrób?

Jakie warunki muszą spełniać dobre opony zimowe?Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć czym są „dobre opony zimowe” i które z obecnych na rynku wybrać, aby jak najlepiej zaspokoiły nasze wymagania. Właściwie podjęta decyzja o wyborze opon zimowych gwarantuje bezpieczeństwo, komfort jazdy i pewność, że kupiliśmy dokładnie to, czego chcieliśmy. Oto rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:1.Bieżnik, czyli zewnętrzna część opony bezpośrednio stykająca się z drogą.

Czy ta porada wywołała Twoją dociekliwość? Jeśli tak, to przeczytaj ten niesamowicie w serwisie (http://www.transcomp.pl/oferta/ewidencja-drog/). On z pewnością również okaże się warty poznania.

Mamy do wyboru trzy typy bieżników: bieżnik symetryczny (najmniej zaawansowany technologicznie, coraz rzadziej spotykany, w związku z czym również najmniej kosztowny), bieżnik asymetryczny (odznacza się odmienną rzeźbą po lewej oraz różną po prawej stronie opony. Zewnętrzna strona opony posiada większe oraz masywniejsze klocki bieżnika, odpowiada za przyczepność. Wewnętrzna strona odpowiada za odprowadzanie wody i błota spod opony. Dzięki równomiernemu rozłożeniu nacisku opony wolniej się zużywają.)oraz bieżnik kierunkowy (najczęściej stosowany rodzaj bieżnika w oponach zimowych. Bruzdy ułożone są „w jodełkę” w związku z czym bardzo dobrze odprowadzają wodę i błoto spod opony tym samym zapewniając możliwie dużą przyczepność).

Bieżniki

Źródło: Interopony.pl

2. Klasa – do wyboru posiadamy: ekonomiczną, średnią oraz wysoką. Klasa opon wiąże się zarówno z jakością wykonania, jak również z ceną.

3. Rozmiar opony – to fundamentalna kwestia, gdyż rozmiar opony definiuje zakres bieżników, z których będziemy wybierać. Żeby poznać rozmiar opony musimy spojrzeć do instrukcji pojazdu, sprawdzić wlepkę na klapce wlewu paliwa bądź słupku wewnątrz pojazdu, za siedzeniem kierowcy. Informację taką można uzyskać również u autoryzowanego serwisanta marki albo w Internecie (np. na4.Indeks prędkości i nośności – otrzymujemy go wraz z informacją o wielkości opon. O ile w przypadku opon zimowych, indeks prędkości może być niższy niż zalecany, tak, indeks nośności nigdy nie powinien być niższy od homologowanego.

To, na które opony się zdecydujemy zależne jest od wielu czynników. Musimy określić to, jakie są nasze preferencje w kwestii opony, oraz to, w jakich warunkach będziemy ich używać. Przykładowo, w sytuacji gdy jeździmy przede wszystkim po zatłoczonym mieście, to musimy nabyć opony, które zapewnią nam natychmiastowe reakcje samochodu (np. na hamowanie). Jeżeli zaś jeździmy po terenie górzystym, to potrzebujemy opon o agresywnym bieżniku, z pokaźną ilością lameli oraz wzorem klockowym. Istotny jest również uskuteczniany styl jazdy.

Gdzie nabyć najtaniej?Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla niejednego z Poznańskich użytkowników aut. Jak w większej części przypadków, najlepszym sposobem, by dotrzeć do niedrogich dystrybutorów, jest Internet. Wpisując w wyszukiwarkę frazę, na przykład: „opony Poznań”, „tanie opony Poznań” lub po prostu „opony letnie bądź zimowe”, znajdziemy linki do wielu portali internetowych zajmujących się dystrybucją akcesoriów do samochodów.

A gdzie wymienić?Rekomendujemy (przede wszystkim mieszkańcom Dolnego Śląska) znaną i doświadczoną firmę Auto ( myjnia samochodowa biznes ) Plus Garage – wymiana opon Wrocław.

Comments are closed.