Press "Enter" to skip to content

Mieszkańcy domków jednorodzinnych często mają kłopoty z pobieraniem wody – należy zaradzić temu dzięki właściwemu przyrządowi

W obecnym wieku trudno sobie przedstawić, żeby w domu nie było wody. Nawet te budynki, które wybudowane są daleko pod lasem z reguły posiadają dociągnięte rury aż ze studni.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
W ten sposób w kranie bez kłopotów pojawia się woda.
W domach jednorodzinnych z reguły instaluje się pompy, aby dało się ciągnąć wodę. Budynek musi wszakże w jakiś sposób ciągnąć ją ze studni albo z kanalizacji miejskiej. Źródło pochodzenia nie ma większego znaczenia. Chodzi o to, że pompa, która uruchamia się za każdym razem, zepsuje się w ten sposób nazbyt szybko. Jeżeli w budynku żyje chociażby kilka osób i pompa załączałaby się (wróć) przy każdym odkręceniu kurka, to jej żywotność mocno się zmniejszy. Dlatego niezbędne jest jeszcze jedno urządzenie, które wesprze działanie pompy. Jest to hydrofor. Jego praca opiera się na tym, że wpycha on wodę do rur, gdy pompa nie jest włączona. Hydrofor bywa także czasami nazywany urządzeniem wodno-powietrznym. Wynika to z tego, że w zbiorniku znajduje się woda i poduszka sprężonego powietrza. Gdy do hydroforu dostaje się pewna ilość wody, powietrze ściska się. Później dąży ono do ponownego rozprężenia. Zatem, gdy przepustnice z drugiej strony otworzą się, woda będzie wypychana przez powietrze. W ten sposób leci do kranu. Nie musi się wtedy załączać pompa (link do strony), a to wydłuża jej żywotność.

Hydrofory są bardzo potrzebne w każdym domu jednorodzinnym, ale również w dużych Przedsiębiorstwach, gdzie zapotrzebowanie na wodę wydaje się być wielkie.

Comments are closed.