Press "Enter" to skip to content

Jakimi sposobami rozliczać PIT, prędko i skutecznie?

Raz do roku, sporo ludzi posiadających pracę zawodową w kraju, powinno zdać relację z dochodu. w większości przypadków nie jest to zbyt trudne – przeważnie rozliczenie pit opiera się o pojedynczy dochód. Lecz niektórzy generują wiele źródeł zarobku, które powinni opodatkować, jest to działanie tak bardzo skomplikowane, że z ratunkiem może przyjść tylko księgowa lub portal podatkowy. Która z tych alternatyw jest lepsza?

rozliczenia online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą, zapewne posiadamy specjalistkę, która zajmuje się naszą rachunkowością, gdyż samemu ciężko się połapać we wszelkich niuansach. Prowadzenie swojej korporacji wiąże się z ciągłą kontrolą naszej sytuacji rachunkowej, a z początkiem roku, powinniśmy zadeklarować wszelkie swoje dochody, w przeciwnym razie czeka nas duża grzywna. W takim wypadku, rozliczenie pit należy zlecić księgowej, jeśli i tak już ją opłacamy – zobacz na Z pewnością zna się ona na wszystkich księgach bardziej niż my, będzie wiedziała które papiery gdzie złożyć w konkretnym czasie. Poza tym, będziemy posiadali gwarancję, że persona wykwalifikowana się tym para, unikniemy przez to zaniedbań. Z kolei jeżeli jesteśmy osobami zatrudnionymi u kogoś, najlepszą opcją będzie portal podatkowy. Bowiem nawet jeżeli posiadamy kilka źródeł dochodów, rozliczenie pit nie powinno być za bardzo skomplikowane. Musimy tylko podążać za instrukcją krok za krokiem, aby nie przeoczyć któregoś z wymaganych pól. Pamiętajmy, aby zanotować każdego otrzymanego pita, bowiem jeżeli zapomnimy, w razie kontroli czekają nas ogromne kary, także jeśli nie nastąpiło to z naszej winy. W sieci online znajdziemy wiele miejsc, w których możemy złożyć swoje deklaracje, zazwyczaj są one darmowe. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy samodzielnie wybrać fundacje, której przekażemy nasz 1% podatku, trzeba być specjalnie wyczulonym. Bowiem wiele programów narzuca nam wybór z góry, którego nie jesteśmy w stanie zmienić.

Nawet jeżeli używamy programu online, pamiętajmy aby wydrukować i przesłać naszą deklaracje pocztą. Gdyż wyłącznie państwowy oprogramowanie do zarządzania flotą podatkowy umożliwia nam to internetowo. Aby jego użyć, musimy posiadać elektroniczny podpis. Rozliczenie pit nie jest zbytnio skomplikowaną działalnością, na pewno dla osób, które zatrudniane są przez innych przedsiębiorców. Inaczej sytuacja ma się w odniesieniu do osób, prowadzących swoją firmę gospodarczą. Wtenczas potrzebna może się okazać osoba, która będzie umiała ujarzmić nasze rachunki. W normalnej sytuacji, portal podatkowy powinien być wystarczający.

Comments are closed.