Press "Enter" to skip to content

Jak powinny prezentować się toalety publiczne? Jakie powinno być tam wyposażenie? Jak powinny być dostosowane dla osób niepełnosprawnych? Przeczytaj artykuł

Jednym z najbardziej istotnych pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej, jakie powinno być przystosowane do wymagań osób niepełnosprawnych, stanowi toaleta. To miejsce konieczne w codziennym funkcjonowaniu. Z tego względu konieczność eliminacji tego rodzaju barier powinna być oczywista dla każdego człowieka, lecz niestety nie zawsze tak właśnie to wygląda.

Ciągle niestety ma miejsce pogląd, iż osoby niepełnosprawne to nieznaczny odsetek wszystkich osób, więc jakieś starania, które zmierzają do poprawy komfortu życia tego typu osób są bezzasadne. Może się zdawać, że sprzymierzeńcem niepełnosprawnych powinna być litera prawa. Gdyż przecież teoretycznie prawo budowlane wyraźnie określa, żeby tworzyć niezbędne warunki do korzystania z takich obiektówosobom niepełnosprawnym, a na pewno tym, jakie poruszają się przy pomocy wózków inwalidzkich.

Impeco

Autor: http://www.impeco.pl/
Źródło: http://www.impeco.pl/

Taka prawda, że dla tego typu osób nawet dozownik na mydło w płynie musi być ustawiony w taki sposób, żeby nie było to problematyczne.oceń frezarki podologiczne frezarki podologiczneOsoba zdrowa nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie to problematyczne korzystać z tego rodzaju miejsc osobom niepełnosprawnym. Jednakże z przestrzeganiem i egzekwowaniem prawa niestety jest różnorodnie, ponieważ świadczy o tym obecny stan. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, a bardzo szybko trafimy na takie przeszkody, bariery, które ograniczają dostępność całych obiektów, w tym oczywiście toalet publicznych. Ponadto, takie trudności zdarzają się nie tylko osobom niepełnosprawnym, lecz także matkom z dziećmi.

Np., przewijak (przewijak montowany do ściany) niemowlęcy w toalecie publicznej to nie taka oczywistość, choć jak wiadomo powinno być zupełnie odmiennie. Co prawda pojawiają się coraz częściej właśnie tego typu publiczne toalety, w jakich są przewijaki, nadal nie jest to jednak norma, a tak to faktycznie powinno być. Produkty z artykułu: zobacz tu

Może za jakiś czas dogonimy pod tym kątem kraje zachodniej Europy i nasze publiczne toalety będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak i będą wygodne i kompletne dla matek z dziećmi. Powinniśmy mieć nadzieję, iż tak właśnie będzie, ponieważ to bardzo ważne, chociaż większość z nas nie odczuwa tego na co dzień. Jeżeli mamy taką możliwość, np. w zakresie decyzji o takich miejscach, to zawsze bądźmy na tak, to naprawdę niezbędne dla normalnego funkcjonowania dla wielu osób.

Comments are closed.