Press "Enter" to skip to content

Perełki – czyli, kolejny tekst z cyklu: co warto na ten temat wiedzieć?

Słysząc słówko „perełka”, zazwyczaj posiadamy dwa skojarzenia: Pierwszy – Widzimy morze i plażę, na której znajdujemy muszelkę, w której to – gdy ją otworzymy – odnajdujemy małą kuleczkę, która sprawia nam wiele radości; lub Drugi – Wyobrażamy sobie jakąś konkretną elegancką, najczęściej starszą panią, noszącą na szyjce (lub rzadziej nadgarstku) calutki sznurek obleczony tą dokładną masą, nazywaną „masą perłową”.

I zwykle na tym kończy się nasza wiedza.

Widzisz właśnie niezwykle ciekawy wpis, więc zapewne zaciekawi Cię także ten udostępniony poniżej materiał – on również jest warty Twojego zainteresowania.

Jednakże perełki posiadają więcej ciekawostek, niż ma możliwość się nam wydawać…

trening

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com
kuchnia

Autor: HomeAid Northern Virginia
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim perły mają w posiadaniu dwa kryteria podzielenia ich ze względu na pochodzenie – istnieją perły ze słodkiej wody, jak i słonowodne. Możemy je bez problemu również podzielić ze względu na kolorek, gdyż przeciwko pozorom, na „perłowej bieli” się nie kończą.

Nie chcesz przerwać czytania intrygującego tematu na jednym wpisie? Więc zapraszamy do następnych – kliknij w źródło felgi sportowe i wejdź na analogiczną stronę.

Istnieją perełki: białe, Kremowe, kremowo-różowe, kremowo-różowe rodzaju tak nazywanego „fancy”, zwyczajne „fancy”, różowiutkie, niebieściutkie, a nawet koloru brązowego oraz czarne. Ich kształt także nie finiszują na formie okrągłej, albowiem poza nimi rozróżniamy perły: tak nazywane „barokowe”, w postaci kropelki, guziczka czy też ziarenka, tak zwane ” połówkowe”, czy „ćwiartkowe” oraz kilka innych.

Dobrze napomknąć, iż perły nie tylko możemy znaleźć w morskiej toni, jednak bywają one także hodowane wewnątrz napomkniętych z początku warunkach słodko jak i słonowodnych – dzięki temu powstały przeróżne odmiany pereł, w tym tak zwane „Akoya”, czy „Thaiti”, perły Mórz Południowych, a także tak zwane perły „Shell”. Perły same w sobie są z masy albo macicy perłowej, które to właściwie od zawsze miały swoją cenę.

Comments are closed.