Press "Enter" to skip to content

Wyżarzanie jest to proces nagrzewania stali do konkretnej temperatury, następnie wygrzanie w tej temperaturze i studzenie

Wyżarzanie jest to proces rozgrzewania stali do określonej temperatury, następnie wygrzanie w tej temperaturze i studzenie, by osiągnąć strukturę zbliżoną do stanu równowagi. Szybkość chłodzenia nie powinna być za duża, ponieważ takie działanie uniemożliwia osiągnięcie stanu równowagi stopu. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat wyżarzania?

przemysłowo

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna istnieje wiele rodzajów wyżarzania. Pierwszy z nich to wyżarzanie ujednorodniające, którego zadaniem jest zmniejszenie niejednorodności w składzie chemicznym. Wyżarzanie odprężające opiera się na eliminowaniu wszelkich naprężeń, m.in. naprężeń odlewniczych oraz spawalniczych. Następny rodzaj to wyżarzanie normalizujące, by ulepszać przymioty mechaniczne stali, a także zupełne i izotermiczne, przeznaczone dla stali, która po wyżarzaniu zupełnym zrobiła się zbyt twarda. Należy pamiętać też o wyżarzaniu zmiękczającym, zwielokrotniającym sposobność obrabialności stopu, a także wyżarzaniu rekrystalizującym skierowanym na pozbywanie się niekorzystnego wpływu zgniotu, jak również wyżarzaniu grafityzującym w celach uzyskania żeliwa ciągliwego.

O wyborze określonego wyżarzania decyduje w pierwszej kolejności typ stali oraz cel, który ma zostać osiągnięty.

Przypadła Ci do gustu ta informacja z serwisu? Jest nam szalenie przyjemnie. Tym samym mamy zamiar zachęcić Cię do lektury następnego tekstu o zbliżonym temacie.

Poszczególne typy różnią się wysokością temperatury nagrzania i studzenia. Nie można stosować ani zbyt wysokiej temperatury do wyżarzania, ani za długo przeprowadzać tego procesu, albowiem w jego wyniku stal może zrobić się gruboziarnista. Jednym słowem straci swoje atrybuty ciągliwości i wytrzymałości. Do tego będzie mniej wytrzymała na uderzenia, a takiej stali żaden zainteresowany nie będzie chciał (czytaj pełen artykuł).

Nie można też zapomnieć, że szukając firmy, która jest specjalistą w wyżarzaniu, trzeba postawić na profesjonalistów. Jednie tacy pracownicy świetnie wykonają każde zlecenie i będą w stanie dobrać odpowiedni rodzaj wyżarzania do konkretnego typu stali. Znakomicie, jeśli dana firma działa na czas i daje gwarancję na jakość świadczonych usług.

Wejdź na ten odnośnik, a przekonasz się, że opublikowane tam wpisy z www (dynamic-ht.com/) zaintrygują te osoby, które zaabsorbowane są rozważaną tutaj sprawą.

Nie bez znaczenia jest wszechstronna obsługa oraz możliwość transportu stali do miejsca wyznaczonego przez interesanta. Takie czynniki są niesłychanie istotne, zatem nie zapominajmy o tym szukając należytej firmy.

Orientując się w rodzajach wyżarzania oraz fundamentalnych wiadomościach odnośnie tego procesu lepiej będziemy znać się na niniejszym temacie.

Comments are closed.