Press "Enter" to skip to content

Czerp z systemu HACCP we własnej fabryce

W dzisiejszych czasach w naszym kraju, musimy dostosowywać się do tendencji obowiązujących w poszczególnych obszarach Unii, ponieważ jesteśmy jej częścią. Z tej przyczyny następuje systematyczna transformacja praw w poszczególnych rewirach, prowadząca do unifikacji.

Tendencja ta dotyczy głównie biznesów, trudniących się sprzedażą a także produkcją żywności.
samochód

Autor: Graham C99
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jesteś właścicielem fabryki serów, wdrażanie systemu HACCP powinieneś zacząć czym prędzej. System ten będzie szalenie istotny, jeżeli zależy ci na troszczeniu się o jakość wytwarzanych produktów. Akronim ten dotyczy języka angielskiego, mówi o kontroli krytycznych punktów, po przekroczeniu których mogą wystąpić niechciane sytuacje. Wdrażanie systemu HACCP należy rozpocząć od sprawdzenia stanu sanitarnego swojego zakładu a także jego otoczenia. Później trzeba dopasować wielkość a także usytuowanie przestrzeni, w których ma miejsce produkcja. Należy przeprowadzić wiele szkoleń dla pracowników.
W tym celu przydatny będzie audytor (zobaczysz tu) wewnętrzny HACCP, persona ta, jest biegła w systemie, w najlepszy sposób nauczy naszych podwładnych, w jaki sposób zmniejszać zagrożenie w miejscu pracy. Jeden taki kurs nie będzie wystarczający, jeżeli chcemy uzyskać certyfikat, muszą być one organizowane cyklicznie. Dodatkowo, audytor wewnętrzny HACCP (więcej na stronie) może organizować niezapowiedziane inspekcje, wówczas będzie sprawdzać, czy poszczególni kursanci realizują założenia wdrażanego systemu. Nie musisz tego procesu finalizować z własnej kieszeni. Bowiem sporo środków pochodzących z UE skierowanych jest na ten cel.

HACCP to nowoczesny system, od dekad stosowany w Stanach Zjednoczonych, obecnie wdrażany na obszarze UE. Dzięki niemu będziesz w stanie zniwelować do minimum wszelkie ryzyko w twoim miejscu pracy, zajmującym się wytwarzaniem żywności.

Comments are closed.