Press "Enter" to skip to content

Skały, które znajdują się na powierzchni kuli ziemskiej – czy wiesz, jakie bogactwa naturalne posiada nasz świat?

Wśród znajdujących się na naszym globie skał jednymi, które znajdują się najczęściej są wapienie. Do licznych minerałów należą także krzemiany. Wapienie używane są powszechnie przez wiele gałęzi przemysłu, krzemiany to natomiast niesamowitej urody kamienie ozdobne oraz szlachetne.

Wapień jest zaliczany do skał osadowych. Najczęściej zobaczyć można wapień w kolorze białym, chociaż skała ta występuje również w kolorze szarym lub żółtym. Naprawdę rzadko widywane są wapienie , które mają barwę czerwoną lub brunatną. Są to skały bardzo mało odporne na proces krasowienia. Proces ten sprawia, że wapienie tworzą niesamowite i przybierające rozmaite formy. Tworzą się jaskinie, wywierzyska, lejki i żłobki krasowe. Wiele takich form krasowych zlokalizowanych jest na terenie Polski.
Kamienie ozdobne z oferty firmy Libet

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.

Terenem, na którym znajduje się ich zaskakująco dużo jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Najbardziej kojarzoną formą krasową na terenie tej wyżyny jest Maczuga Herkulesa, która znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w sąsiedztwie zamku Pieskowa Skała. Wapienie wyjątkowo chętnie wykorzystywane są w celach zdobniczych np. kamień wapienny. Na terenie naszego kraju najczęściej używane są do tych celów wapienie wydobywane w rejonie Kielc i Chęcin. Obie te miejscowości znajdują się na terenie województwa świętokrzyskiego.
Skorupa naszego globu w zdecydowanej większości składa się z krzemianów. Znamy ich aktualnie blisko pięćset, małą liczba czterdziestu należy do najczęściej spotykanych. Wiele z nich to mające znaczną wartość kamienie gromadzone przez kolekcjonerów, inne to piękne kamienie, z których wyrabiana jest wyjątkowa biżuteria i ozdoby. Przykładem takiego wyjątkowego krzemianu jest labradoryt. Wspomniany labradoryt po raz pierwszy został opisany w XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od półwyspu Labrador.

W niniejszym tekście znajdziesz bez wątpienia warte zainteresowania wiadomości, jednak wejdź również ten link – ta unikalna strona (http://www.procleaner.pl/ddd/) opisuje podobną tematykę.

Poza Kanadą ten bajecznej urody kamień spotykany jest na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, w Finlandii. Spotykany jest także na terenie naszego kraju. Jednym obszarem jego występowania w naszym kraju jest Dolny Śląsk.

Po labradoryt niezwykle chętnie sięgają jubilerzy. Nadzwyczaj cenią ten, który wydobyto na terenie Finlandii. Stosuje go także przemysł ceramiczny. Jest to kamień, który w każdym wywoła ogromny zachwyt.

Comments are closed.