Press "Enter" to skip to content

Ogrzewanie powietrzem – rodzaje nagrzewnic

Duże koszty nagrzewania zmuszają projektantów oraz inwestorów do szukania rozwiązań, dzięki którym przyrządu grzewcze oraz ich eksploatacja będą stanowić tylko nieduży odsetek wydatków powiązanych z kosztami użytkowania obiektu.
Nierzadko najlepszym wyjściem są nagrzewnice powietrza, tak zwane dmuchawy.

podłoże

Autor: DWRowan
Źródło: http://www.flickr.com
nagrzewnice powietrza elektryczne

Źródło: http://www.morguefile.com/
Prosty i wydajny system nagrzewania ciepłym powietrzem umożliwia prędkie uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach wytwórczych, składach czy też warsztatach. Z reguły spotykany podział nagrzewnic ze względu na typ paliwa to: nagrzewnice powietrza elektryczne, nagrzewnice olejowe i gazowe. Inna klasyfikacja uwzględnia tryb odprowadzenia spalin i dzieli przyrządy na 2 grupy. Modele nie odprowadzające spalin mogą być używane wyłącznie w półotwartych bądź otwartych przestrzeniach, natomiast nagrzewnice odprowadzające spaliny znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach. Częstokroć mają możność kanałowego rozprowadzenia ciepłego powietrza do pomieszczeń. Dodatkowo wyekwipowanie przyrządu w tzw. wymiennik ciepła gwarantuje odzysk ciepła ze spalin, które nie mieszają się z powrotem z nawiewanym powietrzem jak też odprowadzane są poza budynek. Występują także jednostki wiszące, które znajdują szerokie wykorzystanie w ogrodnictwie – nadmuch ciepłego powietrza zachodzi od góry, co nie oddziaływa negatywnie na rośliny.

Z kolei wentylatorowe nagrzewnice elektryczne przydatne są tak podczas okresowych prac budowlanych jak również do grzania warsztatów, magazynów, biur etc. w sposób ciągły.

Tekst analizujący tego rodzaju problematykę jest niezwykle dogłębny, ale dobrze byłoby poznać to pod innym kątem. My zalecamy to omówienie (https://danjan-przeprowadzki.wroclaw.pl/pianina-fortepiany-transport-wroclaw/).

Mogą być one również używane do osuszania nowobudowanych obiektów.