Press "Enter" to skip to content

Światło do łazienki, powinno rozpalać w nas dobre samopoczucie

Od oświetlenia oczekujemy magi ponieważ światło naturalne ma czarodziejską możliwość kreowania przestrzeni. Światło – krótkotrwałe, ale bardzo ważne tworzywo architektoniczne, powinno się przemyśleć na etapie projektowania pomieszczeń. Planując oświetlenie łazienki trzeba podjąć decyzję, jakiej rangi zadania pragniemy mu przyznać.

Oświetlenie w aranżacji wnętrz

Autor: jseliger2
Źródło: http://www.flickr.com

W tej materii skromność się nie opłaca. Nie warto ograniczać projektu oświetlenia do jednego punktu. W łazience bowiem spędzamy przeciętnie od 1 do 2 godzin codziennie. A ponadto oświetlenie łazienkowe pełni nie tylko funkcję praktyczną, tworzy również klimat sprzyjający relaksowi.

Zamiast królujących do niedawna plafonierów, do wyboru jest dziś duża ilość różnorodnych lamp. Nowoczesne kinkiety czy strojnie ozdobione żyrandole, nie są już zarezerwowane jedynie do pokoi. Wszystko dlatego bo, dzisiejsza łazienka to bardzo często pokój kąpielowy, w której tworzymy mini salon SPA . Do stworzenia przecudownej gry świateł, dobrze jest zamontować kilka punktów oświetleniowych. Światło ogólne – górne lub boczne, zainstalowane pojedynczo, wzrokowo zmniejsza pomieszczenie. Intensywne oświetlenie sufitowe, to w łazience rzecz niezbędna. Intensywne górne światło uprzyjemni codzienne zabiegi pielęgnacyjne a w jego roli najlepiej sprawdzi się wielopunktowy system oświetlenia halogenowego, zainstalowany w suficie.

oświetlenie łazienki

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki regularnie rozmieszczonym oprawom halogenowym, nie będzie w łazience miejsc niedoświetlonych ani głębokich cieni. Lampy sufitowe można uzupełnić chociażby bocznymi lampkami. Interesująco będzie wyglądał w łazience, bardzo dekoracyjny żyrandol, z mnóstwem elementów ozdobnych – metalowych, szklanych lub kryształowych. Ciekawym rozwiązaniem, może być lampa oświetlenie azzardo zamontowana na lustrze. Pokój dzienny nabiera powagi dopiero po zmroku. Wtedy, oświetlenie salonu uwydatnia się. Ogromny katalog lamp dostępny w sprzedaży, to setki artykułów od typu, stylu po ich przeznaczenie, artykułów, które pozwolą zadowolić nasze najśmielsze oczekiwania.