Press "Enter" to skip to content

O co chodzi z systemem techniki liniowej? Jakiego typu rządzą tu zasady? Co na ten temat warto się dowiedzieć?

Czy ktoś słyszał z czym się wiąże technika liniowa? By to zagadnienie zrozumieć musimy poznać wiele z jej fragmentów. Jest to system precyzyjnych przemieszczeń wzdłużnych, które są możliwe poprzez szyny, wózki jak również łożyska liniowe. W tej procedurze biorą udział również wałki. Całość natomiast na co dzień zwana jest jako technika liniowa. W najbardziej nowoczesnych technologiach skonstruowane maszyny oraz urządzenia oparte na wzdłużnym ruchu są robione przez prowadnice jak i wózki liniowe.

pomieszczenie przemysłowe

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzą one powyższy system tak zwanych przemieszczeń liniowych. Technika (patrz szczegóły) liniowa to cała seria rzeczy, jakie
zezwalają na przemieszczanie się elementów za sprawą przesuwu tocznego przy niewielkim współczynniku tarcia (więcej na temat techniki linowej). Gdy rozłożymy system na czynniki pierwsze pojmiemy dokładnie, na czym to polega. Prowadnica – arapneumatik.pl/p-114-prowadnica-aluminiowa-dzielona-pneumatyczna-do-napedow-gdl-fe-hoerbiger-parker-origa – liniowa jest złożona z wózka tłocznego jak i szyny profilowej. Kulki łożyskowe zaś znajdują się pomiędzy szyną profilową a wózkiem tłocznym powodują bezproblemowy i płynny ruch.

Bezproblemową instalację na prowadnicy powoduje osadzenie kulek w zamkniętym systemie obiegowym wózka. Uszczelki jak i zaślepki chronią wózek przed zanieczyszczeniami. Łożyska liniowe można podzielić na trzy typy, czyli otwarte, zamknięte oraz regulowane. Te drugie są bardziej znane w prezentowanej technice ruchu liniowego. Robione są w dwóch typach wymiarowych: europejskim i japońskim. Otwarte łożyska liniowe mają szerokie nacięcie umożliwiające pracę na wałku z podporami. Zewnętrzny płaszcz wykonywany jest ze stali łożyskowej, natomiast koszyk z tworzywa sztucznego. Mają one obustronne systemy uszczelnienia.

Łożyska liniowe z kołnierzem dają możliwość bezpośrednio zamontować je w ruchomym elemencie maszyny. Przez co zmniejszane są rozmiary, co przekłada się na moc konstrukcji. Z kolei zaś łożyska liniowe obudowane pozwalaną na dużą nośność zespołu. Mają japoński, to znaczy standardowy rozmiar (przeczytaj więcej). Plusami tego typu łożysk w obudowach są szybki montaż, duża szybkość jak i nośność oraz niewielka cena. Sporo branż już wie, iż powyższa technika jest bardzo pomocna na co dzień. Wykorzystują ja na okrągło we własnych firmach.

Comments are closed.