Press "Enter" to skip to content

Kilka ciekawych informacji na temat przekładni – czym właściwie są, do czego służą i czy przydadzą nam się w codziennym życiu?

Czym właściwie są przekładnie? Zdecydowana większość ludzi oczywiście nie ma najmniejszego pojęcia. Jeśli Ty również do nich należysz, nasz tekst skierowany jest właśnie do Ciebie – w ramach prezentowanego cyklu o informacjach z zakresu fizyki szybko dowiesz się mnóstwa ciekawych rzeczy o otaczającym Cię świecie.

Czym więc są przekładnie?
Przekładnie – przetestuj w promocji przekładnie planetarnewww.arapneumatik.pl to system połączonych ze sobą urządzeń lub jedno mocniej zaawansowane urządzenie wykorzystywane do przenoszenia z elementów napędowych ruchu na elementy napędzane. Innymi słowami, przekładnia służy do wprawienia jednego elementu w ruch za pomocą energii wytwarzanej przez inny element.

Intrygują Cię przedstawiane tu zagadnienia? Jeśli tak, to kliknij dodatkowo ten link – znajdziesz tu ważne informacje, które także Cię zaciekawią!

Zazwyczaj przekładnia dokonuje również zamiany wskaźników ruchu takich jak dla przykładu siła lub prędkość. Jest to na pewno ogromne osiągnięcie nauki, które pomaga zamieniać jedne rodzaje ruchu na inne – dla przykładu najczęstszym przypadkiem jest ten, gdy przekładnia zamienia ruch obrotowy w liniowy. Może jednakże także dokonywać zamiany ruchu liniowego na liniowy lub ruchu obrotowego w obrotowy – możliwości jest praktycznie nieskończenie dużo.

Rodzaje przekładni i ich zastosowania
przekładnie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy wyróżnić cztery zasadnicze typy przekładni – po pierwsze przekładnie elektryczne, które – co niewątpliwie oczywiste – wykorzystują prąd elektryczny. Takiego rodzaju przekładnie zazwyczaj wykorzystuje się dla przykładu w lokomotywach spalinowych czy w silnikach różnego rodzaju urządzeń. Są również nieco mniej zaawansowane przekładnie mechaniczne i pneumatyczne.

Ostatnim z typów tych urządzeń jest przekładnia hydrauliczna, która z kolei dzieli się na dwa różne typy – przekładnię hydrokinetyczną i przekładnię hydrostatyczną. Ta pierwsza jest na przykład wykorzystywana niezwykle często jako część automatycznej skrzyni biegów w różnego typu pojazdach.

Comments are closed.