Press "Enter" to skip to content

Z czego się produkuje i do czego się wykorzystuje ściskane sprężyny?

Wielu Polaków ma własne samochody. Podziw u nich budzi wygląd wozu czy moc silnika. Ale niewielu kierowców zastanawia się nad tym, z czego są zbudowane. Okazuje się bowiem, że bez takich drobnych składników jak sprężyny ściskane, jazda wozem nie byłaby możliwa.

Kuželové pružiny

Autor: www.vanel.com
Źródło: www.vanel.com
Sprężyny ściskane także określa się naciskowymi. Obecnie głównie są używane w wytwarzaniu maszyn. W zasadzie to spełniają funkcję elementów składowych części do tych urządzeń. Najczęściej są wykorzystywane jako łączniki w połączeniach potrzebujących sprężystości. Dlatego też ich mechanizm bazuje na energii mechanicznej. Dwiema głównymi branżami, gdzie mają zastosowanie są branże: motoryzacyjna i produkcyjna.

Przeważnie sprężyny naciskowe są tworzone z drutu: nierdzewnego, sprężynowego, standardowego czy galwanicznego. Oczywiście ich wykonanie jest dostosowane do potrzeb konsumenta i przede wszystkim do okoliczności, jakim będą poddane. To gdzie zostaną zastosowane określa materiał, z którego będą wytworzone. Dlatego czasem są formowane w kształcie stożka, innym razem walca. Producenci oferują także różne sposoby zakończeń, różną długość sprężyn naciskowych. Jeśli wymaga tego sytuacja, to są również poddawane procesom szlifierskim. Więcej informacji na temat tej technologii przeczytasz tutaj – .

Ich zastosowanie jest szerokie. Tak naprawdę to materiał > http://www.lamalama.pl/, z którego zostały zrobione, wyznacza sposób użycia. Jeżeli przykładowo były zrobione ze stali węglowej, to sprężyny mogą być poddawane niewielkim obciążeniom o charakterze dynamicznym i niewielkim obciążeniom o charakterze statycznym. Jeżeli ich zastosowaniem mają być większe obciążenia, to trzeba wykorzystać twardszy materiał do ich produkcji. I tym samym ich grubość wtedy również powinna być większa.

Najistotniejszym zadaniem konsumenta przed zakupem sprężyny naciskowej jest to, by ustalić oczekiwania. Ważnym jest to, czego się oczekuje od danej sprężyny, oraz to jakim warunkom będzie poddana. Jeżeli będzie poddana dużej wilgotności to warto się zastanowić nad kupnem sprężyn wykonanych z półproduktów nierdzewnych. Jeśli będą poddawane dużym naciskom, to trzeba nabywać grubsze, zrobione z trwalszych surowców. Warto zarazem się utwierdzić, czy spełniają one zwyczajowo przyjęte wytyczne jakość.

Comments are closed.