Press "Enter" to skip to content

Co wspólnego posiadają instalacja wodociągowa oraz co poniektóre elementy w autach?

W jakimkolwiek budynku znajduje się instalacja wodociągowa, która składa się z wielu różnych elementów. Wśród kolanek czy też trójników, znajdują się tam również mechanizmy, które mają na celu zamykanie wylotów tak, żeby możliwa była regulacja ciśnienia płynącej z kranu wody.
Takie zawory możemy rozróżnić na 2 główne typy: kulkowe i tłokowe.

Zawór kulkowy wybudowany jest z rotacyjnej kuli z przelotem – wtedy przekręcenie kurka ma spowodować otwarcie albo zamknięcie zaworu przez zmianę ułożenia osi przelotu odnośnie korpusu. W zaworze tłokowym z kolei kręcenie kurkiem ma spowodować wsuwanie oraz wysuwanie tłoka zamykającego drenaż. Odmienny podział tego typu elementu opiera się na jego przeznaczeniu. Istnieją zatem zawory regulacyjne oraz zamykające, rozdzielcze (stosuje się je np. w rozgałęzieniach przewodów) czy zwrotne i bezpieczeństwa. W wypadku zastosowań domowych, niezwykle często korzystamy z zaworów odcinających dopływ cieczy do znajdującej się w obrębie naszego mieszkania instalacji hydraulicznej lub gazowej. Z tego typu zaworów korzystamy między innymi przed dłuższym wyjazdem np. na wczasy.
przyrządy

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Składzik z miotłami

Autor: Public domain: Use pics for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w zależności od typu ruchu zwieradła oraz sposobu zmiany przekroju otworu przepływowego wyróżnia się między innymi: zawory zasłaniające czy też iglicowe.

Przedstawione tutaj newsy zainspirowały Cię na tyle, że masz zamiar czytać więcej? Zachęcamy więc do nowej strony. Tam czeka kompleksowe opracowanie.

Zawory zasłaniające używane są w kanałach o większych średnicach (np. w rurociągach), żeby odcinać przepływ medium (np. wody lub gazu). Do ich plusów należałoby zaliczyć przepływ prostoliniowy. Zawory (dowiedz się więcej o zawory kulowe) te nie nadają się do regulowania przepływu, gdyż występują w nich zbyt duże opory przypływu.

Ponadto zawory zasłaniające mogłyby dzielić się na dodatkowe kategorie, przykładowo zawory zasuwowe czy kurkowe. Wymienione uprzednio zawory iglicowe mają zastosowanie np. w automobilizmie i w osprzęcie instalacji automatyki przemysłowej.

Comments are closed.